| Florea_Alexandru_1996 a întrebat:

am o intrebare.Am cumparat o masina de pe olx.M-am dus, am vazut masina am dat bani mi-a dat talonul, fiscalul, asigurarea si cartea aia. I-am dat banii si am ramas sa facem pe luni contractul de vanzare cumparare. Acuma intrebare e ca acasa m-am uitat peste acte si am vazut ca pe carte e trecuta si in talon la proprietar o firma auto. Pe asigurare e un nume si pe fiscal alt nume (numele de familie e la fel) si unii zic ca am luat teapa ca n-o sa mai vina ala sa faca contractul e vanzare cumparare.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Si întrebarea care este? Daca va veni sau nu omul luni? Cine poate sa prevadă viitorul?
In principiu actele pot fi corecte, este perfect legal ca mașina sa aibă un proprietar in CIV si talon, un alt proprietar la impozit si un asigurat RCA diferit de cei doi.
Pe lângă contractul cu vânzătorul, vei avea nevoie si de factura de la firma din acte către el, sau mai exact de toate celelalte facturi/contracte de la firma respectiva pana la tine.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Deci, ai cumparat o masina furata, de la o firma?