| SelenaNatalia a întrebat:

Am o problema si nu stiu de unde sa incep,intr-o seara am incercat sa ies cu masina de unde o parcasem, dau cu spatele si virez la stanga,din spatele meu venea pe mijlocul strazii un tico si mi-a acordat prioritate, dar a mai trebuit sa dau o data cu spatele ca sa ma incadrez corespunzator, in momentul acela tico nu mi-a acordat prioritate si a claxonat, iar eu am pus frana brusc! Atunci soferul masinii corespunzatoare a adus la adresa mea injurii si a coborat din masina spunand ca i-am lovit aripa de pe fata din partea stanga. Dar eu nu am simtit nicio lovitura, atunci m-am panicat cand am observat ca s-a dat jos am incuiat masina si am accelerato in fata, ca sa pot sa intru pe strada principala am virat la stanga si am asteptat sa pot sa ma strecor pe strada principala, tico m-a prins din urma si iar s-a dat jos conducatorul cu un baiat si atunci m-am speriat si mai rau, acceleram masina cat de tare puteam iar cei doi au inceput sa imi loveasca masina mi-au rupt oblinda si un stergator si dupa am plecat. Efectiv am inceput sa plang am mai mers cativa metrii am oprit masina m-am dat jos sa vad daca era lovita sau zgariata bara din spate dar nu avea nimic (asta s.a intamplat acum 2 sapt)....azi m-au sunat cei de la politie am dat declaratie exact asa cum imi aminteam ....pe voi voiam sa va intreb exista posibilitatea de ai fii lovit masina? chiar daca eu nu am simtit, sunt oare eu de vina? si sa spun sincer acel tico era care prapadit m-am gandit ca vrea sa isi faca masina pe spinarea mea, cand m-au chemat cei de la politie in declaratia conducatorului respectiv scria ca am dat cu viteza in spate si ca i-am lovita aripa incat si usa i sa strambat, imi e teama doar de suspendarea permisului auto, voi ce credeti? am incercat sa desenez sper sa intelegeti https://imageshack.com/i/f0JboimRj

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa o luam cu inceputul. In momentul in care aia ti au vandalizat masina primul lucru pe care trebuia sa il faci era sa suni la 112.

Pe urma, ne intrebi pe noi daca i ai lovit sau nu masina? Noi eram acolo? Ce sofer nu isi da seama cand are un accident? Unde te uitati cand dadeai cu spatele?

Daca politia ajunge la concluzia ca a fost accident ti se va suspenda permisul pentru ca nu l ai declarat.

In ultimul rand ce cauti la volan daca pe tine te apuca plansul si faci gesturi necontrolate?

| SelenaNatalia explică (pentru suntserios):

Am cerut doar pareri... si in legauta cu lovitura chiar nu stiu daca am lovit-o pentru ca atunci cand am pus frana brusc nu am simtit nimic, doar senzatia aceea de frana si daca i.as fii lovit masina a mea nu ar fi trebuit sa fie si ea lovita sau zgariata? Poate ca ai dreptate, nimeni nu e perfect pe lume, dar acei baieti nu cred ca sau dat jos din masina ca sa bem un ceai acum astept sa vad ce constateaza politia si iti voi lasa un comentariu cu ce s.a intamplat in final

| mynasca12 a răspuns:

Pai happy daca tu apucasei sa dai in spate inainte sa plece el el este de vina... daca ti-a si dat prioritate tot el este de vina. insa si tu ca nu te-ai asigurat happy nu stiu ce sa zic despre politie dar cred ca si ei se gandesc ca intr-o parcare nu aveai cum sa ai atata viteza pre cum zicea acel boschetar in declaratia lui

| suntserios a răspuns (pentru mynasca12):

Si conform carui articol din codul rutier e ala de vina?