| anonim_4396 a întrebat:

am o problema si sper sa ma lămuriți, ieri seara masina a început să trepideze si nu ma mai lasa sa o turez mai mult de 2000 nici pe liber nici în viteze si aveam martor cu cerc zimtat si semnul exclamarii, astăzi am pornit-o, am călcat acceleratia imediat si mi-a scos fum negru si un praf negru parca ar fi de la egr, am mers la turatii mai mari cu ea si dupa 7 km incepe iar sa nu ma mai lase sa o tură, de ce?

Răspuns Câştigător
| NoisyLight a răspuns:

Trebuie s-o pui pe tester. Martorul din bord indică o defecțiune a grupului motopropulsor. Este o alarmă generală, nu punctuală, dar importantă. Ceva este în neregulă cu motorul.
Citește și ce scrie pe forumul ăsta, ca să îți faci cât de cât o idee: https://forum.clubford.ro/viewtopic.php?t=10891
Deci, fuga la tester.

| Pacanele777 a răspuns (pentru NoisyLight):

Mă gândesc că e egr ul înfundat am incercat sa ajung la el Dar n am putut ca era un șurub tocit

| NoisyLight a răspuns (pentru Pacanele777):

Da, nu este exclus. Însă, oricât am dezbate noi aici, tot un tester te luminează exact.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Am cautat martorul le net, este unul rosu.
In acest caz este indicat sa opresti motorul imediat fiind absolut interzis sa il turezi sau sa il fortezi in vreun fel.
Nu te juca, ca ai toate sansele sa il prăjești de tot.