| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Am si eu nevoie de un sfat de la voi. De o luna si putin, am luat permisul de conducere aici in Bucuresti si am inceput sa exersez pe masina alor mei(intr-o parcare de la un Pepco, care e cat de cat goala, dar sunt putine strazi in jur)si inca incep sa ma obisnuiesc cu ea(are transmisie manuala, e un Fiat Grande Punto din 2006), deci dureaza ceva pana incep sa am control asupra ei. Problema sta in felul urmator: nu stiu unde as putea exersa strict cu masina, unde sa pot sa ma invat mult mai bine cu ambreiajul, fiind si masina destul de veche. In ce alte zone sa ma duc unde sa nu fie traficul asa de intens, pentru ca eu momentan am problema de a-mi muri motorul? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Andreipho a răspuns:

Bagi viteza intaia, accelerezi usor in 2000-2500rmp, dai drumul usor ambreiaj cand pleaca de pe loc si accelereaza pana in 3000rmp si schimba a doua, dai drumul usor ambreiaj si accelreaza si asa mai departe. E simplu! Obisnuiteste-te! happy Nu conteaza ce masina ai, conteaza ce motor are... daca e 1.2 sau 1.4 benzina/diesel si are putere mica... trebuie sa accelerezi putin 2000-2500 rmp cand pleaca de pe loc.

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fara suparare dar cum ai reusit sa iei permisul cu problema de care spui, ca iti moare motorul?
Ai condus in trafic cand ai dat traseul.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Ca majoritatea, scoala pe diesel, cand a dat de motor pe benzina a murit la intrare.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

La ea ii moare la apăsare.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai ia vreo 20-30 de ore cu instructorul cu care ai facut orele de sofat inainte, ca-i evident ca mai ai multe de invatat dar numai alaturi de cineva cu comanda dubla la masina, ca sa nu ai risc de accidnet.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ieși și tu noapte la 12 și eu liber peste tot

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal ar fi sa nu asculti de sfaturi de genul

" șoseaua Gării Cățelu - și - PE PRIMA BANDĂ - faci opriri și porniri până te saturi de la un capăt la celălalt."

sa nu incurci un bulervard unde se circula cu mare viteza

| Alex9999999999999999999 a răspuns (pentru suntserios):

Usor varule ca nimeni nu s-a nascut invatathee hee ce imi place cand vad tarani ca tine care la 40-50 de ani stau si judeca oameni mai tineri.BAI nu e logic ca daca ai facut pe diesel sa fie diferenta dupa cand te muti pe benzina? Numai hodorogi frustrati pe TPU astahee hee.

| suntserios a răspuns (pentru Alex9999999999999999999):

Pe cine am judecat bre? Am răspuns la o dilema ridicata de un user? Probleme?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu știu în ce zona locuiești, dar duminică după ora 22-23 nu prea e trafic. Poți ieși atunci la plimbări pe străzi cât mai goale, să te înveți cu ea.

| Yuoia a răspuns:

In poligonul auto. Nu cunosc Bucurestiul dar trebuie sa aiba. Au orasele mai mici. Intreaba-l pe tatal tau unde este.

| carevaescu a răspuns:

Sfatul meu este să ai mereu pe cineva cu experiență cu tine, care să te îndrume.

Motorul fiecărei mașini e diferit. Încearcă să ții motorul peste 1500 rpm. Ascultă cum se aude; eventual vei "simți" dacă e pe cale de "murire" și vei redresa

| helpforyou a răspuns:

Cauti drumuri care nu sunt atat de circulate. Sau poti sa exesezi seara cand este liber.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ATENȚIE MARE - mergi cu mașina pe - șoseaua Gării Cățelu - și - PE PRIMA BANDĂ - faci opriri și porniri până te saturi de la un capăt la celălalt.

Acolo CÂNDVA făceam eu cu ELEVE ca instructor PORNIRI ȘI OPRIRI până se săturau alea.

Și alți instructori mergeau acolo la prima ședință.

De la a 2 ședință direct în trafic mergeau elevele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UITE o mașină de școală acolo care sigur e la prima ședință și face instructorul - PORNIRI ȘI OPRIRI.

Așa mergi și tu pe PRIMA BANDĂ că toți care circulă pe acolo știu că sunt mașini de școală multe.

https://i.postimg.cc/ZRX2cbqh/capture.jpg