| Dey64dey a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am un scuter chinezesc de 49 cm in 4 T si imi face figuri la pornire cand este motorul rece, daca motorul este cald porneste foarte bine, dar daca este rece porneste foarte, foarte greu. Am soc automat dar nu imi dau seama daca functioneaza. Mai specific ca il pot porni doar la automat deoarece mi-am rupt pedala.Va rog cine mi-ar putea spune ce sa ii fac sa porneasca mai usor ......PS : Dau funda

Răspuns Câştigător
| Denila123 a răspuns:

Salut, pun ei mâna la filtru de sierra, si va merge, iti dau Facebook in privat sa vb

6 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Compresie slaba
Bujie/aprindere defecta
amestec necorespunzator de benzina cu aer
sau cel mai important trebuie schimbati segmentii de ardere

| IIIshaneIII a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie,vezi daca la automat invarte electromotorul calumea,daca nu e dus si trebuie inlocuit,schimba sau curata bujia,daca poti inlocuieste cdi si bobina de inductie,eu am comandat capac pedala=spart, electromotor nou ca era dus, bujie noua, bobina inductie, baterie de 12v 7ah cdi (delimitat) curea noua si role la variator ca nu intra in viteza, iti trimit un mesaj marti cand il montez ca maine nu am timp si iti spun rezultatul (are pe okazii piese ieftine fara adaos comercial, noi )

| Dey64dey explică (pentru IIIshaneIII):

Ok. Problema este ca la mine cred ca este dus si socul, mai imi zicea un baiat ca sa il pornesc asa, si daca este cald socul atunci functioneaza, la mine este rece totimpul

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Dey64dey):

Asta nu mai stiu,oricum eu am primit si soc nou,cand am luat carburator,am reusit sa il pornesc nitel la pedala dupapa ce,am inlocuit capacul,am schimbat si cdi si bobina de inductie si electromotorul,mai putin bujia ca nu am cheie pentru bujie,dar e moarta bateria,dau maine o tura cu el si iti spun daca,am reusit sa il fac sa mearga la automat,ca la pedala merge, dar e nasol ca se uzeaza, repede semiluna, pedala, capac, ca altfel nu ma mai complicam cu automatul

| Dey64dey explică (pentru IIIshaneIII):

Ok, al tau are compresie buna? La al meu puteam sa apas pedala cu mana

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Dey64dey):

Are compresie, cat de buna este nu stiu, oricum cand am verificat acum 1 luna cilindru pistonul,segmentii erau in stare foarte buna, acum l-am lasat cu motorul pornit, sa incarce bateria sa vad daca o ia la automat, la pedala pleaca greu, cred ca trebuie reglate jiglerele in carburator la astea chiar nu ma pricep