| Alepa a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare daca as pune pe o masina opel vw care este pe benzina un turbo la ce m-ar ajuta si daca este recomandata si care sunt avantajele si dezavantajele. Multumesc

7 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Opel vw? Mi se pare o prostie sa ti pui turbina pe un motor aspirat...

| RB26DETT a răspuns:

Daca pui turbo pe un motor aspirat ar trebui sa schimbi tot ce tine de ECU, ar trebui sa schimbi cam toata mecanica, nu prea se merita! Mai bine iti iei o masina cu un motor cu turbowinking iti dau un exemplu ieftin, volvo v40 T4 200 de cai la un 2.0 pe benzina, consumul mediu pe la 9-10%, pui GPL si ai consum 11% faci 100 km/h in 7 secunde, ce vrei mai mult?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Opel vw? ce e aia? sa montezi o turbina pe un motor care nu a fost proiectat pentru asa ceva e o afacere proasta rau de tot

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E mult mai complicat decat pare.
Te-ar ajuta sa castigi putere, in functie de ce turbina pui, cum o setezi...
In afara de putere, nu mai alt avantaj, si ai o caruta de dezavantaje:
-consum imens
-motorul are sanse sa se sparga de la primul demaraj
-transmisia cel mai probabil nu va suporta puterea
-ca sa pui turbo trebuie un car de modificari, care nu se fac la oricine, si nu costa 100 de lei.
E mult mai ieftin sa iei un motor supraalimentat de fabrica. La Opel C20LET-ul e cam cel mai apreciat (2.0T ~150cp), iar la VW cele 1.8T.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are rost.

| Alepa explică:

Model de masina Opel model de vw ce ii asa de greu de inteles din unele surse am inteles ca turbina creste puterea este adevarat dar si scade consumul nu?

| Yuciuc_Yonut_1995 a răspuns:

Buna am o intrebare vreau sa imi iau o masina Opal Zanfiza mi-a spus cineva ca sunt puturoase la mers, este adevarat?
Cine recomanda?
Multumesc!