| Omegatronistul a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare simpla Dar mai lunga.Un elev de 14 ani iese de la scoala la ora 17:50 el este cu bicicleta si duce pe spate pe un coleg de al lui! Cand intra pe sosea el doreste sa traverseze pe partea dreapta dar la 55 metrii vine o masina! Biciclistul de 14 ani traverseaza iar masina trece si claxoneaza..Biciclistul striga Ceai ma? Soferul opreste si da cu spatele (R) Biclistul vrea si el sa intoarca si sa se opreasca! Masina dand cu viteza in spate loveste pe biciclist usor la bicicleta si i se rupe intr-un colt aripa de la roata din spate! Deci el a lovit cu masina intentionat un copil de 14 ani ..Cine este de vine Biciclistul sau Masina?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Biciclistul. pentru ca nu s-a asigurat, nu a trecut prin locurile specifice de trecere.
Este de vina si soferul pentru ca a dat cu spatele pe o sosea, si a lovit o persoana.

pe scurt, nu scapa nici unul de amenda.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand a gresit biciclistul, traversarea nu se face pe bicicleta. De lovire este vinovat soferul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe scurt s au intalnit 2 bizoni. unul care traverseaza pe bicicleta si altul care da cu spatele fara sa se asigure

| ufromupps a răspuns:

Masina.
Daca se duce in spate sa-l loveasca intentionat cel cu masina e de vina.
Biciclistul nu a folosit cuvinte obscene.

| thegeaba a răspuns:

Masina e vinovata (soferul masinii) ca a lovit biciclistul dand cu spatele. Daca il lovea cand traversa strada (fie si pe trecerea de pietoni) era vina biciclistului. Vehicolele (inclusiv carute, biciclete si orice merge fara sa fie impins) nu au prioritate pe trecerea de pietoni. Trebuia sa se dea jos de pe bicicleta si sa traverseze pe trecerea de pietoni tinand bicicleta de ghidon...