Întrebare recomandată | Dei17MI a întrebat:

Am si eu o problema :Am un opel zafira an 2007 si am scos filtru de particule si catalizatorul fiindca era gaurit si m-am dus si am resoftat softul fara filtru de particule, dar nu e asta este problema. Problema e ca acum imi scoate un fum de nu te vezi in spatele meu [P.S Consuma si putin dar trebuie sa plec luni in strainatate si mi-e cam rusine asa]

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E bine atunci, cand mergi pe drumuri straine sau autostrada cu 130 km la ora o mai usurezi de noxe.

8 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai daca ai scos catalizatorul clar scoate fum. Acesta este rorul catalizatorului sa transforme noxele in apa, acea apa pe care o vezi tu ca iese pe esapament uneori si uni spun ca e de la condens. E si de la condens dar la masinile echipate cu catalizator este de la acesta. Pana nu vei pune un catalizator curat nu vei putea scapa de problema in nici un fel!

| mgtow a răspuns:

E posibil sa fie de la mizeria acumulata, unii mecanici spun ca e bine sa mai dai gaz la masina ca sa scoata toate impuritatile acumulate in toba de esapament (acolo se aduna mizerie daca mergi toata ziua incet cu masina). La mine s-a rezolvat dupa ce a calcat-o mecanicul in atelierul lui si a schimbat niste filtre (motorina - ulei).

| Dei17MI explică (pentru mgtow):

Eu merg turat 3000-4000 de ture dupa ce se incalzeste motoru nu prea mai scoate asa tare

| Dei17MI explică (pentru mgtow):

Masina are 141de mi de km mecanici au spus sa merg turat 10 mi de km adica pana la 150 mi km

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dei17MI):

E bine atunci, cand mergi pe drumuri straine sau autostrada cu 130 km la ora o mai usurezi de noxe.

| 0rlando a răspuns:

Ai grijă să nu te prindă ARR-ul, sau vreo autoritate specifică țării în care călătorești, că rămâi pietoni și cu buzunarele goale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica in RO nu ti-e rusine ca trebuei sa-ti suportam noxele, dar acolo ti-e rusine ca risti la 1000 - 2000 euro amenda si fara talon. Sper sa te prinda!

| Dei17MI explică:

Iti multumesc!

| Dei17MI explică:

Spetsnaz pot sa te intreb ceva>? legat de un scuter