| Amg3nico a întrebat:

Am uitat ca nu am rovinieta si timp de 2 luni am circulat cu masina asa! Cate amenzi pot primi in aceste 2 luni? De cate ori am trecut pe langa camere sau nu pot prima niciuna de la data savarsirii faptei pana la data instiintarii? Vazusem un articol pe net precum ca asa este. Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit și eu să nu am rovinetă și să mă duc pe DN de mai multe ori (cred că de mai mult de 5-6 ori). Am primit numai o singură amendă, pe care dacă ar fi să o plătești în primele 24 de ore de la semnalare, primești discount 50% laughing

Nu vei primi mai mult de 2 amenzi pe an în cazul rovinetei. Nu există neapărat o dispoziție legală pe care să ți-o atașez, dar știu că așa este.

Ca idee, nu vei primi amendă pentru fiecare cameră care te-a surprins.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune exact, depinde de faptul cand iti sunt comunicate amenzile, daca nu ti-a fost comunicata nici prima atunci nu poti fi amendat pentru altele.
Conform art.9, alin.(8) din OG 15/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal de constatare a contravenţiei se comunică contravenientului în termen de cel mult 2 luni de la data aplicării sancţiunii contravenţiei. În intervalul de la data săvârşirii contravenţiei până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenţiei nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenţiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelaşi vehicul."

| Sofer a răspuns:

Primești maxim o amenda. Dacă nu ai primit nicio înștiințare ai scăpat laughing.

| Panamax a răspuns:

Poti primi maxim o amenda.