| PinkHD3 a întrebat:

Am un bmw 318D 2004 masina a inceput sa scoata fum negru si sa mearga in "socuri" de la 1500-2000de ture cand o tin acolo si scoate fum negru tot in acele ture cand are socuri. De la ce poate sa fie? Am schimbat filtre, ulei rectificat, injectoare si am martorul "check engine" in bord. Cei de la servis mi-au spus ca e turbina si ca se va desfunda singura...au trecut 3 saptamani si inca tot aceleasi simptome le are, oare sa fie chiar turbina sau sa fie altceva?

7 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Posibil sa fie turbina infundata, dar mie imi suna a pompa de injectie. Spui ca au rectificat injectoarele, deci pompa mai e de verificat

| PinkHD3 explică (pentru UserRo10):

Inca nu am avut timp sa verific, dar acum e mai rau. nu se tureaza mai mult de 2000de ture si cand ajung la 2000ture toata masina tremura si scoate fum negru

| Denila123 a răspuns:

Distributia

| shrink a răspuns:

Fum negru inseamna ardere incompleta care rezulta in lipsa putere sau nu merge rotund motorul, deci justifica mersul in socuri, cum l-ai descris.
Ma intreb de ce nu au curatat ei turbina daca asta cred ei ca are, dar intreaba i pe cei de la service cu ce dreac s-a infundat turbina, ca de obicei ulei ajunge acolo si atunci ar trebui sa scoata fum albastru, nu negru

| PinkHD3 explică (pentru shrink):

Si inca o chestie pe langa asta in turatii mari eu nu mai vad nimic in spate de fum dar pe langa mers in socuri are si lipsa putere ca simt asta..ca stiu cum mergea inainte

| shrink a răspuns (pentru PinkHD3):

Asta ti am spus si eu de la inceput.
inainte de toate fa un test de compresie pe fiecare piston

| PinkHD3 explică (pentru shrink):

Au facut..si e totul in regula nu poate sa fie de la ele..filtre din nou am schimbat tot. + debigment de aer ca si ala era infundat..si mi-au spus ca nu mai umbla si la turbina ca o sa se desfunda singura...dar au trecut 3 saptamani si nimic.