| Adrian_Adi_1995_yPVt a întrebat:

Bună TPU, am un golf 4 din 2000 motor de 1.4 16V benzina și imi descarca bateria cam în 3 ore, cred ca este de la închiderea centralizata pentru ca dacă apăs pe deschidere usa de la șofer și usa din dreapta spate se deschid și restul rămân închise dacă apăs pe închis ii invers la uși, o părere ce ar putea avea în sensul dacă o pot repara acasa?

2 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Iei un multimetru. Il setezi pe 10A sau pe 20A. Il legi in SERIE cu bateria. Scoti pe rand cate o siguranta si verifici daca scade consumul, daca nu scade, pui siguranta la loc si treci la urmatoarea. Consumul trebuie sa fie aproximativ 0.05A (50mA).
Ai grija sa legi multimetrul in serie, nu il paralel.
Daca tii usa deschisa, trebuie sa pacalesti switch-ul sa vada ca usa e inchisa. La fel faci si cu capota.
Prima data e bine sa verifici cat incarca alternatorul, poate nu incarca cat trebuie (14.2V)
Daca totul e ok, schimba bateria cu una noua de 60Ah.

| KyLvladwL a răspuns:

Cred ca fura curent