| CaLyStuu a întrebat:

am un hyundai accent din 2007 si as vrea sa vad cum se calculeaza taxa de inmatriculare pentru ea.
Detalii vehicul :
model : hyundai accent
an : 2007
combustibil : diesel
Emisii CO2 : 140gr/km
Euro 4
Capacitatea cilindrica 1493 cm3

Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

În cazul ăsta, cumpărtorul este obligat să plătească taxa de poluare, 607 euro și nu o mai poate recupera.

7 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Iti poti calcula singur aici http://static.anaf.ro/......_2014.html

| y3ncyu a răspuns:

Taxa ar fi aproximativ: 607 Euro (2702 Lei)

si formula este:
Suma de plata = [(A x B x(100 - C)]/100

A= valoarea combinata a emisiilor de CO2,
B= valoarea timbrului de mediu pentru emisiile poluante,
C= cota de reducere a timbrului.

| CaLyStuu explică (pentru y3ncyu):

Dar totusi masina mea este inmatriculata, deci mai trebuie sa plateasca celui care i-o vand?

| 0rlando a răspuns (pentru CaLyStuu):

Taxa de poluare o plătește cel căruia i-o vinzi, numai dacă nu a fost plătită niciodată, sau dacă a fost plătită și recuperată.
607 Euro zice că ar fi taxa.

| CaLyStuu explică (pentru 0rlando):

Pai masina este cumparata inainte de a sa baga tampeniile de taxe, iar eu nu am nici o taxa platita la ea. Nu ca am avut taxe si nu le-am platit, nu am avut taxe la ea...

| CaLyStuu explică (pentru 0rlando):

Sa-mi bag. o vand cu 3950 - 607 = 3343 E. pierd mult tare.

| 0rlando a răspuns (pentru CaLyStuu):

În cazul ăsta, cumpărtorul este obligat să plătească taxa de poluare, 607 euro și nu o mai poate recupera.