| maryy a întrebat:

Buna TPU.Am un Logan 1.6 benzina si mi-a crescut nivelul la ulei.Am impresia ca ar fi benzina in ulei. Voi ce parere aveti despre aceasta problema? si care ar fi motivele?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Ar putea fi garnitura, sau o alta cauza foarte des intalnita ai bagat un tip de ulei, apoi cand ai facut schimbul de ulei ai bagat ulei de alta calitate si de multe ori apar reactii chimie care fac ca nivelul uleiului sa creasca, se formeaza o spuma acoperita de ulei, dar vascozitatea este aproape de 10% ceea ce este foarte putin! Singura cauza daca nu ai facut faza cu uleiul este garnitura de chiuloasa!

| a1doru a răspuns:

S-ar putea sa fie ciupita garnitura de chiuloasa. daca se incinta motorul, e clar.nici nu mai trebuie sa cauti aiurea.

| bebin a răspuns:

E relativ simplu. Daca creste nivelul in baie, un alt nivel trebuie sa scada. Verifica apa din vasul de expansiune sau consumul de benzina.Cauze ar fi garnitura de chiulasa pentru apa, iar la cazul benzinei poate fii si ceva mai grav: segmentare motor. In ambele tipuri de reparatie garnitura se schimba implicit

| vladviorel a răspuns:

Fa schimbul la ulei si vezi dupa