| dany2k a întrebat:

am un renault megane 1.5 dci din 2013 si am o nelamurie: Temperatura apei nu urca la cat ar trebui nici dupa 30 minute de condus autostrada si oras, nu stiu exact la ce temperatura sta deoarece nu imi arata in cifre, are o bara in forma de semilună, unde vara urca si statea la jumatate, dar acum in anotimpul rece urca doar un pic la baza "semilunei". Am observat si o mica crestere a consumului de combustibil, e adevarat ca, fiind rece las motorul 2-5 minute sa se incalzeasca inainte sa ma pornesc la drum. Intrebarea mea e daca e normal sa nu urce pana pana unde ar trebui daca e rece afara, masina baga caldura si motorul trage bine, nu as vrea sa fie ceva ce sa afecteze motorul in timp. Am intrebat la service si mi-au spus ca e normal, ca daca ar fi vreo problema mi-ar arata in bord si ca masinile mai noi nu se incalzesc asa usor...Asa sa fie!? Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai bagat apa in radiator ai pus-o. Risti sa iti crape radiatorul sau sa inghete apa in circuitul de racire. Nici vara nu e bine deoarece se incinge apa si pot aparea daune la radiator, rugina... trebuie scoasa apa si adaugat anticongelant sau antigel cum ziceti in ro (in manual iti zice ce tip de anticongelant trebuie sa adaugi deoarece nu oricd tip e compatibil, fiecare masina are caracteristici diferite. La vremea din est a europei iarna e normal sa nu urce asa mult temperatura motorului pentru ca intra aer rece din exterior cand mergi cu ea

| Lucian4 a răspuns:

Problema cu termostatul, trebuie schimbat