| Ascendent1994 a întrebat:

as dori sa cumpar o masina de la cineva. Acel cineva a cumparat-o de la o persoana, a facut act de vanzare cumparare, a trecut-o la impozit pe el si are talonul instrainat. Eu vreau sa o cumpar, chestia este ca fac un contract de vanzare cumparare cu el si atunci voi avea 2, unul cu el si cu persona care i-a vandut-o si unul cu mine si cu el, eu fiind cumparator. Din ce am inteles amandoua trebuie depuse, este vreo problema, ma poate afecta la inmatriculare sau este totul ok daca am actele in ordine? El nu a inmatriculat-o pe numele lui de aceea este doar trecuta la primarie.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O masina care nu-i complet inregistrata pe numele celui care o vinde are probleme si nu poate fii cumparata legal si nici nu poate fii inmatriculata pe tine.
Cel care vrea sa-ti vanda masina, are obligatia sa finalizeze actele cu celallat vanzator, ca contractul de vanzare dintre voi, sa fie legal.
Nu te sfatuiescs a cumperi nimic de al acest om, o avea masina in folosinta si a facut el talonul, dar legal nu este el propietarul.
Nu arunca banii ca ramai si fara ei si fara masina.
Contractul facut intre voi nu are nici o valoare daca actele masinii nu sunt in regula.
S-au fript si altii si sunt prin tribunale, judecandu-se.
Spune-i celui care vrae sa vanda amsina, sa puna actele masinii in ordine si cand totul este legal si corect pe numele lui, sa mergeti sa faceti acte de vanzare-cumparare, asa cum este normal.

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel mai bine informati sunt cei care lucreaza la firme de acte auto. Mergi la ei si te vor indruma cum trebuie. Pentru anumite sume, se pot ocupa ei de inmatriculare, in locul tau.