| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa cumpar o masina neinmatriculata (cu numere rosii) din Romania. Spuneti-mi ce acte trebuie sa intocmesc impreuna cu vanzatorul? Tin sa precizez ca masina este adusa din Germania.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cu vanzatorul intocmesti un simplu contract de vanzare-cumparare, de mana sau tipizat (au firmele de intermedieri).
Vanzatorul mai trebuie sa iti dea Briefurile in original, placutele de inmatriculare cu care a intrat in tara (daca nu le are se poate da o declaratie ca au fost retinute de autoritatile germane sau se poate prezenta un CMR in copie, cum ca a fost adusa pe platforma). In copie mai sunt necesare documentele de legatura (facturi pentru firme, contracte pentru persoane fizice) de la proprietarul din Brief pana la vanzator. O alta varianta este sa intocmesti contractul direct intre tine si proprietarul din Brief, in cazul in care este persoana fizica, pentru a evita toate aceste legaturi.
Eu te-as sfatui sa apelezi direct la o firma de intermedieri, care te va ajuta si cu restul procedurilor de inmatriculare.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Intai verifica daca masina pe care vrei s-o cumperi a fost raportata la autoritati ca fiind furata. Link-ul suporta cautare dupa marca, serie caroserie si numar de inmatriculare:
http://www.politiaromana.ro/furtauto/furtauto.aspx

P.S. politistii recomanda amatorilor de chilipiruri de pe piata auto, sa verifice actele masinii. " Este de preferat, ca în cazul în care nu ştie clar cum arată astfel de documente, cel care doreşte să cumpere maşina, ar fi bine să meargă împreună cu o persoană specializată, la tranzacţie. Dacă nu există acte, ar fi bine să nu se mai pună în discuţie tranzaţia respectivă"--- vezi sursa :http://www.romanialibera.ro/......16768.html

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cu numere rosii e inmatriculata provizoriu, la actul de vanzare - cumparare iti trebuie doar buletinul si banii, trebuie asigurare, autentificare R.A.R., inmatriculare la politie, inscriere la circa financiara pentru impozit, taxa de prima inmatriculare, taxa pentru inscriere si pentru talon, rovigneta

| NYK4u a răspuns:

Trebuie sa faci un contract de vanzare cumparare cu proprietarul. Dar intreaba-l cum a adus masina in tara, daca a adus-o cu numere provizori de Germania sa ti le dea ca o sa iti trebuiasca. Daca e adusa cu platforma e mai complicata treaba.

| adinaTPU a răspuns:

Dupa ce verifici ca nu este furata, faci contract de vanzare cumparare, sa ai ambele briefuri pe numele tau. Neaparat sa verifici ca nu a fost nimic ilegal facut, altfel ai probleme la inmatriculare si o sa astepti pana iti ies ochii din cap raspunsul autoritatilor din Germania. Ca sa vezi taxa de inmatriculare intra aici http://static.anaf.ro/......_2013.html Apoi iti iei numere. Apoi iti faci asigurare si iti recomand un broker bun si ieftin, livreaza gratuit in toata tara: http://www.rca-ieftin-online.ro/ Mai platesti si pe la RAR ceva, parca.