| Akimakim0707 a întrebat:

as vrea sa va cer părerea pentru următoarele mașini, care merita, care nu, ce probleme au:

1. Ford Mondeo mk3 diesel 2.0
2. Rover 75 2002-2003 diesel
3. Golf 4 diesel/benzina
4. Audi A6 2000-2002, diesel 2.5 sau 1.9
5. Vw Passat 2000-2003 diesel 2.0

Pun întrebarea asta pentru ca un prieten vrea sa își cumpere o mașina, prima lui mașina și i-am spus ca dacă vrea pot sa ii aduc in Germania o masina, el mi-a lăsat aceasta lista cu masini care ii plac și vreau sa stiu care ar fi cea mai buna și de ce. Îmi este un prieten bun și nu vreau sa îl fraieresc, doar pentru a scoate 200-300€

Răspuns Câştigător
| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Salut,dragut si respectabil gestul tau, dupa experientele prietenilor mei recomand Vw Golf 4 pe benzina pentru simplul fapt ca e fiabila ca masina, piesele originale nu su t foarte scumpe, iar piesele neoriginale nu sunt chiar atat de dezastruoase, foarte usor de intretinut, foarte fiabile la capitolul electronice, motorul pe benzina 1.4 sau 1.6 sunt excelente ca raport putere/consum/masa totala, are portbagaj destul de incapator, stabilitate la drum destul de buna (important este sa aiba si anvelope bune), si e suficient de agila ca si manevrabilitate, evident, nu e cazul sa te dai cu ea precum cu un kart. Sper sa gasesti o masina bine i tretinuta de proprietarul care tocmai o vinde si sper sa-ti fie de folos recomandarea mea.

| Akimakim0707 explică (pentru Coca_Marian_1984):

La Golf ne-am gândit și noi ca ar fi cea mai buna mașina, pentru el, dar motorul de 1, 6 sau 1, 8 (Deși e mai rar). Mersi de răspuns! Ai funda!

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Multam de funda, si succes!

22 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Din cele specificate de tine, eu unul as alege un Golf 4, cu motorul de 1.9, mai exact cod motor ARL, de 150cai.
Poti gasi unul intretinut pana in 3000€, si ARL-u s-a dovedit ca fiind cel mai potent motor de la VAG din aceea perioada (strict diesel).
Ca, consum, scoti sub 7 in oras, si undeva la 4 pe autobanda, 5/6mixt.
Masina aia e tanc, motorina si atat.
Cat despre Focus, tot timpul trebuie sa bata ceva la el.
Passat b5.5 nu este 2. 0tdi, este doar 1. 9tdi cu motoare cuprinse de la 90cai pana la 131cai. Motoarele de 2.0 au fost montate pe generatia mai noua, passat b6, audi a3, a4, a6, skoda, seat, golf 5, etc acestea avand 140cai, si 170cai.
Eu unul detin un a3 din 2008, cu 170cai, super multumit de el.

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

Salut, 150 CP e cam mult pentru un incepator, nu trebuie sa iti placa tie, ci sa fie util unui incepator, e greu sa invete cum sa stapaneasca puterea daca la inceput ii dai prea mult...

| Akimakim0707 explică (pentru Coca_Marian_1984):

Nu, nu este prea mult, tatăl lui are un Audi A8, din 2006 cu motor de 3.0, 211 de cai, iar prietenul meu, a condus o perioada mașina aia, pana ce a prins putina experiența și crede-mă ca nu e genul de băiat ce vrea viteza peste viteza, e foarte liniștit și conduce cu mult mai calm decât mime, nu din cauza fricii, ci pentru ca așa e temperamentul lui, îl cunosc de 15 ani, stiu ce vorbesc, iar varianta de 1.8 benzina, cam tot 150 de cai care, plus ca o putere mai mare nu înseamnă un risc (Asta dacă nu ești un teribilist) ci este o "unealta" de protecție sa stii ca mai ai o rezerva de putere in unele cazuri, mai ales pe drumurile din Romania, chiar dacă el nu o va conduce așa de mult in afara orașului! Plus ca e pună mașina și părinții nu vor sa ii dea peste 2000€ pe ea, (E o mașina strict folosită pentru a câștiga mai multă experiența, fără sa fie o paguba prea mare in caz de ceva...)

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Eu unul am un Audi a3 2.0tdi euro4 170cai. Crede-ma, nu e mult. Si eu sunt incepator, si cred ca 200cai e minimul la o masina. Intr-o depasire ai nevoie de acei cai, nu zic ca o sa stai toata ziua in depasiri.

| Akimakim0707 explică (pentru Începătorul988):

Foarte foarte adevărat!

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

Adevarat ce zici, eu credeam ca abia a luat permisul, nu neg necesitatea acelor cativa cai in plus;-)

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Akimakim0707):

Unde nu am stiut contextul,consider ca e firesc sa fiu preventiv in gandire, si da, tinand cont de situatia unde il cunosti bine, da, presupun ca e ok ceva in jur de 150-170 CP pentru cineva care nu e chiar nestiutor (facem abstractie de cand are permisul),si da, e chiar placut sa stii ca ai cu ce iesi din situatii jenante, ca sa gasesc un termen oarecum ontopic, pai, un Golf de 1.8 benzina ar fi ideal, daca nu-l ingrijoreaza consumul :-D

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Eu am permisul de cateva saptamani, respectiv luni. Si eu mai simt nevoia uneori de cativa caluti

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

Tu da, pentru ca poate ai avut ocazia sa inveti cate ceva si-n afara contextului de fata, ai alte nevoi odaca cu acumularea de experienta, evident, aici e necesitatea umana de a avansa.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Nici eu nu am experienta mare la volan, cateva luni, putine la numar. Depinde cat de usor te lasi influentat. Intr-adevar, de 2/3ori si eu i-am testat "top speedul" fiind undeva la 220/230, dar singur in masina.
Poti muri si cu 75cai, si cu 200. Ambele masinii ajung la o viteza care te pot omora pe loc.

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

Exact ce credeam, sunt sanse sa se ajunga usor la teribilism daca nu ai control.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Trebuie sa stii cum sa abordezi masina ca sa ai control deplin asupra ei. Pot zice ca sta extrem de bine a mea pe curbe!

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

Pana inveti proportiile si masa masinii si inaltimea centrului de greutate,ramane sa iti dezvolti REFLEXELE,ceea ce la un sofer incepator e inca in dezvoltare, tu esti un caz mai aparte, esti usor mai avansat decat majoritatea, ceea ce stii tu nu prea se aplica si altora din categoria ta, nu uita asta...altii se pierd chiar si dupa 2 ani (si sunt mult mai multi,doar ca nu prea recunosc ei asa ceva),repet, nu esti prea incepator, facand abstractie perioada de cand conduci, respectiv, de cand ai permisul.

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Permisul il am de pe data de 13.04.
Reflexele le am formate deoarece am un creier care gaseste rapid o solutie in anumite momente, si am fost ajutat de bunicul meu pentru a intelege cum se conduce. Stateam in spate si ma uitam la cum apasa pedalele, la cum pleaca de pe loc, cum se executa corect o depasire, cum se intra si se iese dintr-un sens giratoriu, si toate cele, asa si cu oricine ma duceam cu masina. Ochii mei erau mai mult atenti la pedale, si dupa aceea la drum. Cand m-a pus instructorul prima data sa conduc a ramas putin impresionant, deoarece executam unele manevre cat de cat corect, si stiam sa ma asigur inainte sa fac vreo miscare. La examenul auto am fost primul din tura respectiva, si inainte sa ne strige politistii, stateam pe banca si imi imaginam pedalele, si exersam. Chit ca se uita lumea crezandu-ma ultimul ciudat. laughing

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

Putini au sansa ta, felicitarile mele :-D

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Multi pot obtine permisul auto. Daca tu, sau eu, faceam scoala doar ca sa luam examenul auto, acum eram morti! Caand eram singuri numai stiam cum sa intram in sensul giratoriu, cum sa iesim din el, cum sa ne incadram perfect, si asa mai departe!
Nu mi s-a parut greu orasul. Am condus cam 40/50minute, ca voia politistul sa imi gaseasca "nod" sa ma pice, la inceput intrebandu-ma daca "dosarul e gol"

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

E dificil oricum sa iti dezvolti corect aptitudinile cand nu ai prea mult sprijin de la instructor...

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Depinde de tine. Instructorul meu era nepasator, faceam orele doar ca sa fie facute.

| Coca_Marian_1984 a răspuns (pentru Începătorul988):

E tipic pentru Romania

| Începătorul988 a răspuns (pentru Coca_Marian_1984):

Stiu. Mai mult invatam eu acasa decat ma invata el! Sa numai zic ca am mai ramas cu 6ore nefacute, pe care le-am platit si cand am fost sa imi de-a banii pe ele, nu mi i-a dat. tongue