| Winners10 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu daca e atat de scumpa intretinerea la un Audi cumasa cum se zice.

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La salariile din tara si o masina veche costa sa fie intretinuta destul de mult. Acum daca ai salariu bun nu se pune problema costurilor, alti factori rai care baga masina in probleme sant drumurile rele, conditiile reci de vreme pe timp de iarna. Daca vi in Spania cu un audi chit ca e din 2016 sau 2005 si ai grija de el te tine o vesnicie cu probleme marunte desigur

| MihaelaDart a răspuns:

Iti spun raportat in euro, caci valoarea leului am pierdut-o de cativa ani. Noi avem un Audi A4 din anul 2000 si daca e sa o alimentam cu 10 euro, benzina ajunge cam pe o zi jumatate - 2, asta doar in oras mergand. Daca este pe exterior are consumul mai mic, cu 80 euro facem cam 650 km. Daca este doar pe interior, numai in oras, in jur de 300-400 euro intr-o luna numai benzina este. Este o masina care consuma intr-adevar, dar este foarte rezistenta, stabila. Multa lumea ne-a spus sa o vindem din cauza consumului crescut, desi noi o indragim prea mult si nu am vindeo nici in panzele albe big grin.

| suntserios a răspuns (pentru MihaelaDart):

Faptul ca tu ai o masina veche de 16 ani si probabil neintretinuta nu inseamna ca toate modele de Audi consuma mult combustibil. Sa fim seriosi. 2.0 tdi urile de pe modelele recente de A4 sunt niste motoare extrem de economice

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Ma baiatule,ma campionule vad ca tu dai raspuns de altfel numai altora,niciodata aluia care intreaba.Du-te ma de aici, ce faci cauti sa dai raspunsuri asa aiurea sa fii campion laughing laughing esti dus de acasa, vrei sa fii campion la ce anume? Vad esti campionu zule, e ok daca vorbim poate cu cei de pe aici te lasa oamenii sa fii si campion la ce vrei tu la saptamana, la luna, numai sa fii tu happy.VAd ca te bagi asa peste oameni, nu te poti abtine sau cum? Dar nu doar ca te bagi mai si jugnesti lumea aiurea.Stii tu ce masina are femeie, deja ai bagat-o 16 ani, esti si clarvazator, stii deja fiecare ce au, te bagi ca musca aia era sa zic eu unde.Te pricepi la ceva, sau ai o parere a ta persoanala, f bine dai raspuns aluia care intreaba.Nu veni sa ne contrazici pe restul ca nu sintem curiosi de tine, daca intelegi aspectul asta.Nu esti capabil sa dai un raspuns, atunci stai acolo si lasa-i pe alti, vii doar cu intepat, cu ai masina de 16 ani ba mucea tia cerut tie careva parerea vizavii de mine sau altii care incearca sa dea cu parerea? Ce am spus eu,ce a spus Elena sau altii e fix parerea noastra,nu a spus nimeni ca asa ar fi, fiecare sia spus parerea, nu veni tu ca un ciflingar sa ne dai lectii ca poate nu-i nimeni curios. Daca te pricepeai la ceva nu stai pe aici, erai mare mester in reparat masini, in mai stiu eu ce.Tu pun pariu nu stii sa bati un cui in perete si vii aici sa jugnesti lumea. Dispari de aici si vezi-ti de tigaile tale, spune daca ai de spus ceva alui care intreaba si atit.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

"Stii tu ce masina are femeie, deja ai bagat-o 16 ani, esti si clarvazator"

Citeste si tu prietene inainte sa raspunzi si sa te faci de rahat. Uite ce a scris femeia sau ma rog fetita

"Noi avem un Audi A4 din anul 2000"

O simpla scadere, pe care aparent nu ai reusit sa o faci, iti da spune ca 2016-2000 = 16 ani. Pam Pam.

Si vezi ca mai multi te au corectat pe la domeniu auto, nu am eu ceva personal cu tine. Pur si simplu uneori zici prostii. Daca am de respuns, raspund si celui care pune intrebarea. Daca a primit deja raspunsuri corecte nu are rost sa ma repet asa ca doar corectez pe cei care zic tampenii.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Ma mucea ai vazut tu la intrebarea asta un raspuns cistigator sau bun? A spus omu care a intrebat ca este multumit de vreun raspuns? Eu nu am vazut, atunci cum spui tu ca nu mai raspunzi cand vezi ca deja s-a dat un raspuns bun.Care e ala raspunsu ala bun da sa vaz si eu.Tu nu vezi ca aberezi.Tu esti pe aici sa fii campion aia e tot.laughing Alergi dupa campionate atita tot. Daca voiai sa raspunzi celui care a intrebat raspundeai.Ii spuneai ce masina ce motor din ce an si asa mai departe daca tot te dai rotund ca ai sti.Nu raspunde femeie alea care zice caare din 2000 raspunde celui care intreaba. Eventual putea sa-i raspunzi sa dea amanunte depre ce masina este vorba, iar consumul de combustibil nu stiam ca face parte din intretinerea unei masini, Cit si repeartiile.Cind spui intretinere aia se refera la intretinere si atit nu ca defectiuni, nu ca acidentezi tu si dupa aia te costa o avere cum spune cineva pe aici.Na intrebat omu de accidente de timepnii.Sa intrebat de intretinere si atit. Daca te ducea mintea aia in culori ce o ai raspundeai aluia cea intrebat, pentru ca spui s-a dat raspuns bun si tu la ce sa-i mai scrii.Arata raspunsu ala bun sa justifici ce trancani pe aici.Deci stai linistit nu mai imi scrie ca te ignor.Nu vreau sa iti dau eu tie apa la moara sa iesi campion pe saptamana.laughing daca as putea te-as face campionu anului sincer, zi-mi ce trebuie sa fac sa fii happy sa te faca astia campionu campionilor.Sa scie astia pe aici ca esti cel mai tare, cel mai destept,[poate cine stie ajungi si prin parlament ca aia au nevoie de oameni asa genul tau.Deci atit te rog vezi-ti de tigaile tale ca nu vreau sa ignor pe nimeni pe aici.Am terminat discutia, nu te deranjez nu ma deranjezi si atit.

| MihaelaDart a răspuns (pentru suntserios):

Este foarte bine intretinuta, nici nu este forjata daca la asta ti-a fost mintea. Cand am cumparat-o anul acesta, era singurul proprietar al masinii, facuse doar 110.000 km in toti aia 16 ani pana sa o luam noi in vara asta. Bun e fabricatie din 2000, desi noi am preluat-o de la cineva. Masina merge brici, desi cum am spus mai spus, consumul il are mare in oras. Eu am spus de ceea ce face a mea, nu am mentionat pe nicaieri de restul masinilor Audi.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Si daca scuze ca mai scriu odata,dar trebuia sa fi spus asta de la inceput sa nu o lungim,deci daca te crezi asa destept sau ca stii multe,in primul rand hai sa spunem vrei sa corectezi cum spui tu pe altii care au parere gresita poate,gata am priceput,dar vino frate frumos,asa se face se vine intri,spui uite ma bag si eu in discutie, am vazut ca ati spus nu stiu ce, eu is de alta parere si bla bla si explica-i frumos cum sta treaba.Dar nu vii asa ca taranu ala ba esti praf, ba spui balarii, spui numai timpenii, asta e jignire ma mucea daca pricepi.Asa se vine, asa se dicuta daca chiar vrei sa inveti pe cineva sau sa dai un sfat eventual.Nu cum vii tu te repezi ca surdu in toba gata ii dau gata pe astia acum,devin campion la categoria grea.laughing Vrei ca oamenii sa te aprecieze pai vorbestele frumos chiar daca ei tiar vorbi mai putin frumos,arata ca esti intr-adevar destept,nu arata contrariu,ca tu asta arati pe aici jignind facind oamenii prosti, ca spun balarii ca spun timpenii.Ok oamenii nu zic ca nu gresesc, orice om grseste, dar sa vii sal jignesti, tu mai mai daca ar fi si ai putea iai lua probabil si la bataie cred laughing. Pune si invata sa te porti si dupa vii si inveti si pe altii. Daca nu esti capabil sa porti o discutie frumos fara jigniri atunci raspundei celui care intreaba si lasa-i pe altii cu balariile lor cu ce timpenii zic.Ok? Deci fii baiat destept nu mucea. Daca vrei sa fii finut spui uite te corectez ca ai spus ceva gresit, nu spui ma vezi ca numai timpenii scrii.Aia probabil se vorbeste la tine de unde esti tu, dar vezi ca prin alte parti sau cand iesi in lume trebuie sa fii mai respctuos.Si cu orice om asa trebuie sa vorbesti, sa-i arati respect daca vrei sa fii respectat.Nu stau eu sa-ti fac morala dar asa ar fi trebuie de la inceput sa iti scriu.Pam pam cum zici tu.O sa vorbesc cu stia pe sitele asta sa-ti dea tie toate campionatele poate asa o sa fii fericit.Numai bine.

| relian a răspuns:

Intretinerea oricarei msina e cam la fel.Chestia e ca mecanicii care de ex iti schimba un unlei ce il pui la orice masina, sau iti schimba placute de fraina ce le oti pune la absolut orice masina te intreaba ce masina aia sa stie ce bani sati ia.Deci ei fac de fapt exact aceiasi munca dar cand te vede cun mercedes aaaa pai stai asa asta are bani.De ex mergi sa schimbi un cauciuc te intreaba ce masina ai? Pai stai frate tu faci aceiasi munca.Deci despre asta e vorba la intretinere iti ia mai mult sa zic decat la o dacie pentru care munceste exact aceiasi munca nimic in plus.Acum daca te pricepi sa schimbi tu uleiul, in caz ca esti baiat, sa schimbi placute de frina discuri pai intretinere o sa fie la fel indif ce masina ai lua.Singura chestie e ce ulei pui, ca poti pune ulei ieftin sau scump la orice masina.De combustibil trebuie sa spui din ce an e masina ce motor are daca e benzina sau diesel sa poata cineva sa iti zica un consum.Deci nu-i atit de scumpa cum sperie unia oamenii.Intretinerea la aia se refera la ulei schimbat, la placute eventual discri schimbate, verificat apa la motor, verificat lichid de frina chestii de astea care se verifica doar oa o aruncatura de ochi in nici un minut.Si daca e sa cumperi preturile nu-s asa de departe unele de altele.Singura chestie e cum am spus daca faci astea la un serivice te taxeaza dupa ce masina ai nu dupa munca depusa.Invata sa ti le faci singur si aia sa stea acolo sa astepte cu service lor cu tot. Daca te referi la reparatii aia nu mai e intretinere este reparatie in caz ca se strica ceva.Si acolo cam la fel se taxeaza manopera pai frate ai mercedes ai audi pai asta inseamna ca esti avut ai bani, ia sa te scuturam noi de ceva maruntei, cam pe principiu asta se lucreaza.Ai masina mai scumpa lasa ca asta are bani.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Vezi, iar spui balarii. La o vulcanizare nu te intreaba nimeni ce masina ai. Sunt preturi standard in functie de marimea rotilor, de plumbul intrat la echilibrare samd, nu de marca masinii.

Placutele de frana nu sunt aceleasi si la Dacie si la Audi A6 la fel cum si procedura de schimbare nu este aceeasi. Si chiar daca le schimbi acasa niste discuri de Logan nu vor costa la fel cat niste discuri de A6... sa fim seriosi.

Fiecare producator auto recomanda un anume ulei si un filtru si nu ai sa pui acelasi filtru si la Logan si la Audi.

Numai balarii torni pe la aria Auto. Si invata sa scrii si tu mai inteligibil ca mi e lene deja sa iti descifrez povestile.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Balarii spui tu, raspunde omului daca esti destept, nu raspunde alora care comenteaza.Ai schimbat tu vreodata ceva la o masina? Vorbesti sa nu adormi. Iara omu daca intreaba de audi stai linistit ca nusi ia logan cu siguranta.Asa spui tu ca fabricantu recomanda un anume tip de ulei? Asta so crezi tu, poate in ce priveste viscozitatea, dar toate masinile cam cu acelasi tip de ulei merg.Asa ca scutestema de comentariile tale idioate.Nu fabricantu de masini fabrica ulei, asa ca du-te si dati palme ca esti dus rau.Eu daca vreau imi pun ulei de care vreau eu atita timp cit fabricantu uleiului imi spune ca e bun, ca merge X km si duoa trebuie sal schimb.Nu o mai fa pe desteoptu pe aici ca habar nu ai,si nu mai ma urmari,nu tea pus nimeni sa citesti ce scriu altii,se pare ca tu pe aici asta faci citesti comentariile altora.Du-te si fa ceva util daca esti capabil,desi nu pea vad sa stii sa faci ceva. Apoi nu am spus ca ar costa la fel,am spus nu e cine stie ce diferenta,asa ca te cred ca nu stii sa citesti, ca iti ia ceva timp probabil sa citesti o fraza. Iara la vulcanizare nu te duci sa schimbi cauciucuri, te duci la aia care schimba caucicuri, dar probabil tu le tii pana cand dispar de tot, Si daca nu ai mamsina normal ca habar nu ai, Sau daca ai un harb de dacie din 900 toamna tu aia stii.Normal ca nu ai fost cu alta masina sa vezi ce te intreaba.Tie nu trebuie sa iti scrie nimeni si daca mai continui asa o sa fii reclamat, deja prea te bagi unde nu-i cazu, unde te depasesc toate.

| suntserios a răspuns (pentru relian):

Fii atent. Le luam pe rand.

Tu cu mana ta ai scris ca la orice masina intretinerea e la fel indiferent de marca daca iti montezi singurel piesele.

"Acum daca te pricepi sa schimbi tu uleiul, in caz ca esti baiat, sa schimbi placute de frina discuri pai intretinere o sa fie la fel indif ce masina ai lua"

Acum vii si spui ca citez iar:

"nu am spus ca ar costa la fel, am spus nu e cine stie ce diferenta"

Continuam cu

"Iara la vulcanizare nu te duci sa schimbi cauciucuri, te duci la aia care schimba caucicuri"

Pai cine spanacul meu schimba cauciucuri? Vanzatoarea de la aprozar?

Si daca te referi la cumparat cauciucuri (la care nu te pricepi deloc, vezi intrebarea cu raza si inaltimea la care ai zis iar balarii si te ai blocat cand ti s-a explicat de mai multe persoane cum sta treaba) cu cat masina e mai mare si mai puternica cu atat si cauciucurile sunt mai scumpe. Pentru ca nu vei avea un cauciuc la fel de lat pe un Logan sau un Opel cum vei avea pe un Audi cu motor de 3l sau pe o masina care necesita atat mai mult tractiune cat si mai multa stabilitate in curbe.

Si daca nu stii, iti zic eu, pretul cauciucului creste exponential cu latimea lui in primul rand.

Te rog sa ma reclami chiar. Ce ai sa zici? Este unul care imi corecteaza prostiile si ma supara?

Si nu imi plange tu de mila ca am condus destule masini la viata mea.
PS. Sa stii ca astept inca un raspuns la intrebarea aia cu raza cauciucului in care turuiai rahaturi.

| relian a răspuns (pentru suntserios):

Nu am ce sa iti raspund tie.Atunci cand o sa pui o intrebare si daca vad si pot sa dau cu presupusu sau ceva mai mult o sa raspund. Pina unu alta du-te si mai da raspunsuri alcuiva, vezi poate mai ei ceva camppionate pe aici.laughing

| MeForeverAlone a răspuns:

Deci eu știu că ne povestea o profesoară în clasă că la un Audi ca să mergi puțin cu el dai cam un milion, în comparație cu o mașină normală la care de un milion mergi destul de mult.
I-am spus apoi surorii mele și mi-a zis că într-adevăr avea dreptate, că au Audi doar pentru că soțul ei câștigă vreo 60-80 de milioane pe lună, că 30 se duc numai pe întreținerea mașinii...
Deci da, e scumpă întreținerea, dar adevărul e că e mașină bunăwinking

| aCek1ng a răspuns:

Gandeste-te ca la Audi daca se strica ceva platesti cam cat ai dat pe ea sa o repari in comparatie cu o masina normala la fel de buna. SAunt multe masini bune care se intretin foarte usor si sunt bune.