| AestheticPerf a întrebat:

Avand in vesere ca pretul este aproximativ acelasi, care ar fi varianta mai buna: Ford Mondeo Titanium S Diesel de 2000cm3 din 2008 sau Mitsubishi Lancer Diesel 2000cm3, tot di. 2008? FUNDAhappybig grin

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu intrasem sa ma iau de cei care recomanda VAG sau vorbesc prostii despre Ford.
Sunt placut dezamagit ca nu am de cine ma lua, de data asta rolling on the floor
Nu-ti pot fi de folos, nu am mers decat cu Mondeo. Desi sunt fan limuzine si atras de Ford, nu am luat-o in calcul cand mi-am luat masina, am cautat ceva cu motor mai puternic.
2.0 TDCI e un motor serios (fiabil), sa nu te astepti sa traga intr-un mare fel, e doar ok.
Lancer daca e echipat cu 2.0 TDI de la VAG, e clar: nu-l lua nici la jumatate de pret.
Am mers destul de mult cu ASX 1.8 diesel (DI sau cum se numesc motorizarile lor), recomand motorul, e ok.
Atat Ford cat si Mitsubishi au piesele din materiale usor corozive, la Mitsubishi rugineste rau evacuarea si alte piese, la Ford putrezesc suruburile de la suspensie, iar daca nu faci reviziile la timp, poti avea probleme mari; am avut un Mondeo 3 in familie la care a sarit un brat de spate in mers, si a iesit in decor inevitabil. De vina au fost in principal taranii din service care au avut masina 2 luni (accidentata), si nu au zis nimic.

4 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ar fi bine sa mergi pe Ford, are un interior de limuzina, este stabil in curbe la viteze mai, parbriz si luneta, scaune incalzite.

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu la diesel dar la benzina mitshubishi este foarte fiabila.
Pe de alta parte fordul imi pare ca are un interior mai placut, mitshubishi ca mai toate masinile japoneze fie hatch sau sedan au un aer sport chiar si atunci cand nu sunt masini sport.
Am mers cu mitshubishi lancer diesel 140 CP cam aceasta varianta 2008-2009 si pot spune ca este o masina ok, ford mondeo nu am condus acest model. Dintre cele doua eu as merge pe japoneza, mai ales daca ii pui un body kit si e vopseaua ok arata ca un EVOwinking

| antimulte a răspuns:

Eu as merge pe Ford, e si mai usor cu piesele si daca zici ca e si varianta Titanium S... e clar cu ceva optiuni peste Mitsubishi.
Asta nu inseamna ca Lancer nu e misto, e foarte tare masina, insa nu o iei doar ca sa arate bine, ci sa te tina in conditii bune cat mai mult fara cine stie ce bani bagati in ea.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Personal as merge pe Ford deoarece la mitshubishi piesele se gasesc mai greu si motorul 2.0 de la ei e de fapt 2.0 TDI PD de la VW. Dupa mine, daca vrei Lancer sa fie musai benzina. Din ce stiu cel de la Ford 2.0 e mai ok.