| Luci88 a întrebat:

care masina e mai rapida? pe benzina sau pe diesel? fundakiss

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe benzina ies cele mai nervoase motoare, datorita flexibilitatii pe care o au motoarele.
Un diesel greu il faci sa rupa asfaltul la plecare, pe cand benzinarele pot fi sport de la 1.6 aspirat. Daca au si turbina, nu le mai egalezi cu nici un diesel.
Problema e raportul consum/putere. Un motor sport pe benzina te usuca la consum, pe cand un diesel puternic poate avea un consum chiar mai mic decat al unul motor puturos, pe benzina.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Totul depinde de marimea si cuplul motorului. e irelevanta intrebarea ta la modul general

| ȘefuLaValută a răspuns:

Benzina de regula insa diesel-ul iti va da impresia ca e mai nervos pana la 80-120 km/h datorita cuplului imens.De ce crezi ca sunt autobuzele/camionale pe motorina de obicei?

| Pardelian a răspuns:

Depinde de capacitatea cilindrica de cai etc. Cea mai rapida masina este cea pe benzina cu turbo cu chip tunning si evacuare sport

| radoy22x3 a răspuns:

Depinde de capacitatea motorului. dieselu pleaca mai greuoi are arderea mai lenta..benzina e mai buna in demaraj.dar eu as zice benzina cu toate ca au puterea la fel pleaca mai repede,