| AestheticPerf a întrebat:

Cat consuma un Audi A4 de 1.8 benzina TFSI cu 120CP mai mult asa prin oras fara drumuri lungi si la drumuri lungi ma refer de 200-300km pentru ca am 18 ani, prima masina fiind daca o voi alege pe aceasta si ma voi duce in afara orasului asa aproximativ o data pe saptamna sa zicem. FUNDA!happybig grin

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Dacă ești la prima mașină, ai 18 ani, poți alege un Audi A3 sportback, prima generație, de după 2003, benzină aspirat. Motorul turbo, indiferent de putere, capacitate cilindrică este de drum lung, sport, nu de oraș. La oraș consumul crește, deoarece nu funcționează la parametrii normali. Adică, turație, viteză constantă! Opriri, porniri dese, nu ajută deloc! Un aspirat e mai avantajos.

| AestheticPerf explică (pentru romeo78):

Este bun un Audi A3 2011 cu motor de 1.4 Benzina TFSI? Caii nu stiu cati sunt intr 120-170

| romeo78 a răspuns (pentru AestheticPerf):

De ce nu încerci 1.6 FSI de 115 Cp, căci 1.4 TFSI are 125 Cp. Iar, avantajul turbo se cunoaște la drum lung. Dar este oricum mai bine decât 1.8 TFSI.