| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Ce masina ati alege dintre BMW 320d e46 facelift si Audi a4 b6 1.9tdi? Care este mai ieftin ca intretinere si care dintre acestea doua nu sunt stricacioase ca motor?

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici una. Amandoua sunt foarte vechi si costa enorm sa le repari. Inevitabil vor cade cate 1 sau mai multe piese fiind nevoit sa bagi o caruta de bani ca sa le repari.
In schimb, as opta pentru ceva autohton, mai nou.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu te superi prea tare pe mine, ai putea să motivezi întebarea?
De ce întrebi?
Adică dacă am ști motivul, am putea răspunde mai precis.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

BMW e scump la intretinere, pentru ca e masina premium.
Audi e scump la intretinere din cauza ca se strica destule la el, iar manopera e foarte ciufuta (proiectata de aurolaci).
Dintre cele doua, cred ca as alege BMW-ul. Macar ai confort, si stii pe ce dai banii.
La motorul 2.0d de la BMW ti se strica pompa de injectie, la 1.9 TDI se duc injectoarele si turbina... Sunt amandoua cam in acelasi punct.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc frumos pentru raspuns.

| Kogaion a răspuns:

Alt cocalar care isi cumpara o masina smechera si plange dupa aia ca nu are bani de intretinere...

| sierra1 a răspuns (pentru Kogaion):

L-am intrebat: De ce întrebi?
nimic...

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Kogaion):

Am zis eu pe undeva ca vreau sa imi cumpar? Eu puneam doar o intrebare legata de masini.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru sierra1):

La ce te referi?

| sierra1 a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

La ce-'ți trebuie comparația, pentru a putea răspunde mai precis.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru sierra1):

Pai Audi si Bmw sunt cele mai vazute pe drumuri. De aceea intrebam care is mai scumpe la intretinere si nu se strica rapid.

| Nimeni10 a răspuns:

A4 are piesele mai ieftine, iar ca fiabilitate e greu de zis vei găsi mașini peste 500. 000km depinde cum a fost întreținută, eu as alege Bmw, i-ați ce vrea inima ta ți-e sa îți placa

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Nimeni10):

Pai si mie imi plac mai multe modele printre care si aceste 2 modele.

| Alexandru250201 a răspuns:

Audi A4 e mai fiabil si mai ieftin la intretinere

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Alexandru250201):

Mulțumesc pentru raspuns.

| Cevrei a răspuns:

Ți-aș recomanda BMW! E cea mai tare mașină si când o sa te vadă prietenii tai cu ea o sa fie foarte geloși pe tine. Fratele meu are BMW in 2usi si chiar e tare masina! Deci BMW e mai tare si mai șmecher!

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cevrei):

Eu nu vreau sa ma dau mare ca sa ma vada prietenii. Doar ca sa am cu ce ma deplasa.

| Cevrei a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Te înțeleg frate dar BMW e mai tare la asta m-am referit, nu te supăra.

| Radu_Traian_1992 explică (pentru Cevrei):

Nu ma supar. Oricum mulmultumesc de raspuns.