| VasileMoldova a întrebat:

Ce masina imi recomandati intre 5000 -7000 de euro? Si daca puteti argumenta in cateva cuvinte de ce. Multumesc.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti sa aduni 20 000 euro? La banii aia merge un bmw sau 15 000 maxim daca nu suporti abonamentul de bus

| Simpatic a răspuns (pentru mgtow):

Hehe si aici doar masini nemtesti, dar japonezele pe benzina ce au eventual motor aspirat? alea nici nu se strica ca nu are ce sa cada la ele. caci nu toata lumea vrea tfsi-uri sau bi-turbo de astea ca nu ai tatut unde sa-i dai in tara cu viteza, ca imediat e unul cu pistolul laser care te lasa fara permis.
mai lasati cazanele nemtilor ca e o industrie de zeci de miliarde pe an numai din epavele poluante pe care ni le expediaza

| VasileMoldova explică (pentru Simpatic):

Mi-a placut discursul tau. Da vr o masina ok nu am nevoie de cv fitos. Cv simplu si bun?

| Simpatic a răspuns (pentru VasileMoldova):

Tine de preferinte man, iar la masinile second hand nu ma bag sa dau exemple de modele caci este loterie, poti cumpara ceva bun sau ceva rau.
nu stiu care-s preferintele tale in functie de caroserie, cobustibil etc
cel mai bine iti configurezi pe autovit.ro de ex. pui filtre cam ce an vrei sa aiba, ce pret etc si iti apare acolo o lista cu ce se poarta in materie de samsarie...
te duci apoi testezi si vezi daca cumperi masina sau nu.
cum am zis depinde ce vrei sa faci cu masina, vrei o masina pe diesel sau una pe benzina, ce cilindree etc sunt foarte multe de zis.

| mgtow a răspuns (pentru Simpatic):

Cazanu meu german valorat in 15000€ e editie gold asa ca nu poti zice ca e rugina laughing romanii morti de foame se caca pe ei cu ieftineli germane, momentan nu locuiesc in tara. Si asa in ro la salariu de rahat alegeam varianta sa merg gratuit cu bus ca na, soferu la regia autonoma merge moca cu toate liniile.

| VasileMoldova explică (pentru mgtow):

Adevarat?

| flixbuster a răspuns:

Cazul meu: nu ma pricep absolut deloc la masini, cam atatia bani imi permiteam si eu sa dau pe o masina. Am luat un Logan nou in 2005 cu vreo 6500 EUR. In 11 ani am bagat in el maxim 2000 EUR pe revizii si orice altceva (anvelope, baterie, becuri) in afara de asigurari si benzina. Nu am avut nici o problema cu el. L-am casat in 2016 (avea undeva intre 70.000 - 80.000 km, au zis aia ca de ce-l casez) la Rabla si am luat alt Logan nou (tot aceeasi bani ii aveam dar cu ce am mai luat din Rabla am pus si am luat un model cu ceva mai multe dotari, primul a fost varianta cea mai basic). Pana acum in 3 ani si jumatate, tot asa, nici o problema. Revizia anuala si atat.

Este doar experienta mea, nu sariti sa dati cu parul'winking

Nu stiu cazul tau. Daca este mester la masini, probabil ai multe optiuni. Recomandarea care am citit-o pentru masini SH: du-o in service pentru verificare/diagnostic - ideal pe banii vanzatorului. Daca e buna, o cumperi si-i decontezi cheltuiala. Altfel, sa ramana cu cheltuiala (si cu masina). S-ar putea sa gasesti foarte putini dispusi sa faca asta dar asa s-ar putea si sa eviti toate epavele de la daune totale din alte tari indreptate si vopsite si aduse de bune la noi. Mai era si un site unde verifica-i istoricul daunelor masinii, ceva cu seria motorului parca (cum am zis, nu ma pricep chiar deloc, am luat doua masini noi fix din acest motiv).

Răspuns utilizator avertizat
| MC200 a răspuns:

Dacă nu cauți ceva wow poți încerca Golf 5 sau Skoda Octavia. Sunt foarte ok calitate-preț. Bafta