| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna TPU. cum se numeste materialul care tine autobuzul legat de o lalta e din cauciuc sau ceva?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Materialul de care vorbesti doar permite articularea autobuzului la curbe, atat. Poate fi din panza rezistenta la frecare sau cauciuc. In rest are articulatii pentru rezistenta.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Acel "material" nu tine autobuzul legat de semiremorca. El are rolul pe care il au peretii autobuzului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te referi la burduful ala de la mijloc la autobuzele alea vechi si lungi?

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru anonim_4396):

Da
la alea si daca sta in loc se suceste partea din spate aluneca din pzitia initiala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

E doar un cauciuc pentru a acoperi golul ala si a permite sa se articuleze sa ia curba.
Autobuzul are oricum o legatura zdravana de metal pe dedesubt cum spun si ceilalti, ca la remorca.
Burduf de ala mai vezi si la tren intre vagoane doar ca e mai mic nu e acordeon ca la autobuz, la tramvaie mai gasesti ( aici chiar vezi cum se invarte articulatia aia daca stai la mijlocul tramvaiului ) si la metrou mai este.

| NunuNini a răspuns:

Este cauciuc. Dar nu tine legat autobuzul (pentru asta sunt alte piese) ci e un fel de perete flexibil. Pentru a permite autobuzului prea lung sa se "indoaie" in curbe. Si se numeste burduf.