| ASMA14 a întrebat:

Daca imi expira dosarul dar nu ma incadrez sa mai prind din el, pot merge sa ma scoata din baza de date la politie sa incep alta scoala sau trebuie sa astept pana expira dosarul?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca iti expira dosarul pentru permis, respectiv a trecut 1 an de la terminarea scolii de conducere, va trebui sa faci totul de la inceput, exact asa ca prima data.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca a expirat dosarul, trebuie sa faci analize medicale din nou, sa fii terminat curusul de conducere si sa te programezi la examen.

| HadesSs a răspuns:

Nu are nici o treaba, il lasi acolo, a expirat sanatate iti faci altul, nu trebuie sa te scoata din nici o baza de date.In schimbi daca mai ai nevoie de documente din dosar sa le folosesti in alta parte poti sa faci o cerere sa iti dea dosarul inapoi.

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. Sfatul meu sincer, daca ai picat de mai multe ori examenul auto, in acelasi an, ar fi sa numai bagi alt dosar. Vei fi pericol pe drumurile publice. Crede-ma, cu o masina nu e de jucat. Am permisul de cateva luni si eu, dar am inteles unele lucruri. Inainte ma gandeam ca e simplu. Cand m-am vazut singur, pe un drum national, parca mi se schimbase gandirea( si asta ca am luat permisul auto din prima, cu 6puncte).

| ASMA14 explică (pentru Începătorul988):

Daca tu esti pericol pe drumul public nu inseamna ca toti care nu reusesc sa ia proba practica sunt. Unii pur si simplu nu isi pot stapani emotiile!

| Începătorul988 a răspuns (pentru ASMA14):

Am luat permisul din prima. Crede-ma, in cateva luni de permis am avut si drumuri de peste 1000km in Romania, facute doar intr-o singura zi, condus agresiv, si uite ca n-am murit, am mers cu viteze mult peste limita legala de viteza, si n-am murit. Daca te panichezi la examen, atunci esti pericol pe drum. Gandeste-te daca se baga un camion in depasire, si numai are loc sa finalizeze depasire, venind catre tine cu viteza de 90km/h, si tu sa ai cam 100/110, sau sa iti sara un pieton in fata, sa ai si masina lipita de curul tau, sa mai si franezi... Da, ala e vinovat ca nu a avut distanta, dar tie iti v-a ramane in minte viata pietonului.