| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, Dacă o sa dau de carnet AM pentru scuter 49 cc, o sa al limiteze?
Am în scuter de 49 cc și merge cu 70 km h,
O sa mi-l limiteze la 30 km h?

Răspuns Câştigător
| DaniTDCI a răspuns:

Iata Legea actualizata aici:
https://lege5.ro/......regulament

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mai astepti pana implinesti 18 ani, ca-n felul asta nu mai obligata prin lege sa-ti limitezi scuterul ca te mai costa si modificarea facuat de mecanic, verificare la RAR, pe langa scoala de soferi si examenul legal de permis.

| Lorena6879 a răspuns (pentru Violleta2022):

Dar tata are mașină și permis, eu vreau mai mult pentru mine sa dau de carnet pentru ca să ma plimb prin oraș de la punctul A la punctul B.
Mulțumesc pentru răspuns

| Lorena6879 a răspuns (pentru Violleta2022):

La categoria A1, dau examenul pe motocicletă, sau pe scuter?

| DaniTDCI a răspuns (pentru Lorena6879):

Iata Legea actualizata aici:
https://lege5.ro/......regulament

| DaniTDCI a răspuns:

Sincer, nu cunosc ca in Romania sa iti urce scuterul pe o platforma si sa iti testeze viteza maxima, singura chestie e ca te poate lua cu radarul, totusi ar trebui limitat legal scuterul respectiv, dar cel mai bine ar fi sa astepti varsta de 18 ani sa poti da de categoria B, daca totusi chiar iti doresti de pe acum sa conduci, recomand categoria A1, motocicleta de 125cc.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Cati ani ai daca ai 16 ani poti da direct de carnet A1 si primesti pe permis si categoria AM iar daca ai 18 ani poti da de permis categoria B si primesi si categoria AM
Sa dai de peemis categoria AM nu merita deoarece Daca dai De A1 sau B primesti si categoria AM

| Lorena6879 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

Ok am aproape 17 ani

| Lorena6879 a răspuns (pentru Anonimulantisocial17):

În baia mare, cam cât costa carnetul a1