| jackie12345 a întrebat:

De ce am capota foarte foarte fierbinte după folosirea autoturismului?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca motorul merge repede si frecatul cilindriilor produce caldura

| darrio2007 a răspuns:

Tu de ce crezi? Caldura de la motor+ caldura de la soare.
Apropo, cati ani ai?

| jackie12345 explică (pentru darrio2007):

Contează câți ani am?
Întrebam deoarece la un prieten nu este deloc fierbinte

| darrio2007 a răspuns (pentru jackie12345):

Pentru ca nu circula cu masina. Este imposibil sa nu fie capota fierbinte daca merge cu masina. De aici intrebarea, „cati ani ai".
Este ceva elementar.

| PainTech a răspuns:

Motorul degaja căldură când arde combustibil.

In bord temperatura e in limita normală?

| Unindividn0rmal a răspuns:

Este normal. Motorul degaja căldura. Totusi daca temperatura la bord este prea mare, posibil sa ai probleme cu racirea. Daca problema persista, recomand sa te duci la un mecanic.

| TaurusAdrian a răspuns:

Pai este normal in tun interval de exemplu daca o folosesti in orasi pentru cel putin 15 -20 minute e normal deorece temperatura motorului in timp ce este pornit sare de 300 de grade.
Daca vrei sa nu mai fie asa ferbinte pune o izolare sup Capota (sunt izolari speciale)