| Deasonyka a întrebat:

Buna TPU...deci,lamuriti-ma si pe mine cu o chestie!
Cautati pe internet Mercedes din 2006 A (Klass) si scrieti Mercedes A 180 2006
Mercedes A 190 2006
Mercedes A200 2006
Eu credeam ca A 180 inseamna motor 1.8 A 190 motor 1.9 etc.
Care e diferenta? Sunt fix identice vad ca model! Chiar nu reusesc sa-i dau de capat!

4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Scrie legat A190.
Daca scrii A 190, iti apare modelul 190, care e de fapt un C klasse al anilor '90.
Primele serii de Mercedes respectau in totalitate legatura dintre cifrele scrise pe spate, si capacitatea motorului.
Adica C180 era clasa C si avea motor 1.8 litri, E220 era clasa E si avea motor 2.2 litri, S55 era clasa S si avea motor de 5.5 litri.
Apoi, s-a mers pe versiuni noi ale modelelor precedente, iar unele au primit motoare de capacitate diferita.
Iti dau un exemplu: Noul S55 a primit un motor de 3.5 litri, dar cu o putere mai mare decat vechiul motor de 5.5 litri.
Sau mai exista o versiune E200, care de fapt are motor de 2.2 litri, insa e usor inferioara versiunii E220, probabil la dotari si putere.
Mercedesurile au de fapt alte indicative de model, de forma: W211 = Mercedes clasa E, de prin 2001 pana prin 2009
W124 = clasa E din anii '80 pana prin '95.
Modelul pe care il cauti tu, cred ca este W169, adica A klasse din 2006.

| Evolution a răspuns:

Diferente tehnice vad ca nu sunt, difera din punct de vedere al echiparii cred (nu sunt sigur).
Observ ca pe un anumit model are trapa si pe alt model nu.
https://www.whichcar.com.au/......ould-i-buy
Un exemplu scrie si aici. Este fix acelasi motor dar sunt diferite echipari si ceva mai multa putere.
Daca te intereseaza chiar foarte tare subiectul acesta, poti sa te duci la o reprezentanta mercedes din orasul tau (sigur exista una) sau sa le transmiti un mail sau sa cauti un forum specializat de mercedes si sa intrebi acolo.
O sa iti raspunda lumea cu siguranta si o sa te lamureasca mai bine diferentele.
Aici sunt cam slabe sanse.
Poti cauta pe internet sa compari versiunile (in engleza gasesti mai multe articole) cum ti-am dat eu exemplu mai sus si vei gasi si raspunsul. Dar cel mai simplu mod (si ceea ce as fi facut eu in locul tau) este sa intrebi la o reprezentanta mercedes sau pe un forum pentru mercedes.
Succes!

| Deasonyka explică:

Intreb pentru ca vreau sa imi iau un mercedes cu schimbator automat din 2006 A Klass și gen daca scriu 180 190 200 nu vad nici un Dumnezeu nici o diferenta sunt fix identice la del. La B Klass 2006 masina e mai spatioasa si se vede diferenta. Si apropo care e mai ok? A Klass sau B Klass din 2006?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Deasonyka):

Nu stiu care e mai ok.
A klasse din perioada 1998-2005 mi s-a parut cam jucarie, insa exista in doua variante: scurt si ceva mai mare. Ala mare are spatiu in el ca un taxiu londonez, si se comporta mai frumos pe drum.
Diferenta dintre A180, A190 si A200 sunt motoarele. Cutiile de viteze pot fi atat manuale, cat si automate. Trebuie sa intri pe un site de anunturi auto, sa selectezi Mercedes clasa A din 2006, si transmisie automata.
Adica asa:
https://www.olx.ro/......ercedes-A/