| Cosminlkm a întrebat:

Dețin un Golf 4 și nu demult am avut un mic incident pe față dreapta. Am agățat un gard cu botu și cu janta temelia de unde am ricoșat Am schimbat aripa și am indreptat un pic buza jantei de tablă. De atunci mașina îmi trage dreapta. Am echilibrat rotile si am mers la un service auto unde mi au pus niște oglinzi pe jante și a zis ca e gata e în regula și am plătit 60 de lei însă nu e nici o diferență. Ce îmi recomandați sa fac ce sa cer mecanicului ca să nu profite de mine ca am doar 19 ani nu ma pricep la detalii. Va rog sa îmi dați un semn. Mulțumesc

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Orice impact ajuns in roata, poate dauna bratului, telescopului si capatului de bara. In functie de constructia masinii, pot fi mai multe piese buclucase.
Schimba capatul de bara in prima faza, apoi bratul.
Roata ar fi trebuit dusa si ea la indreptat profesional (roluit), si verificata sa nu bata.

| Cosminlkm explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Și cam cât ar costa? Schimbare de cap de bara și bratul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Cosminlkm):

Depinde mult unde te duci... Dupa inlocuire, trebuie facuta si geometria din nou.
Pretul minim e undeva la 30 de lei capatul de bara, 150 bratul. Asta la calitate medie, adica piese sub brandul QWP, de exemplu. Iar manopera incepe de la 100 de lei la coltul blocului, fara geometrie pe stand, pana la... Cat o fi in service. As zice un minim de 300 pe factura + piesele.
Iar service-urile serioase monteaza numai piese cumparate de la distribuitorii lor, altfel nu ar da garantie.

| xerxes1 a răspuns:

Eu am facut geometria la roti de doua ori in aceeasi zi la doua service-uri diferite.
Am rezolvat problema partial la cel de-al doilea.Nu a reusit sa-mi demonteze o piulita dar macar a identificat problema.

Multi mecanici sunt handicapati din nastere.

| Cosminlkm explică (pentru xerxes1):

Și sa ii cer sa îmi verifice direcția nu?

| xerxes1 a răspuns (pentru Cosminlkm):

Fa-ti geometria la alt service.
Am fost odata la Sildani auto, service mare renumit cu pretentii ca imi juca spatele la 140 la ora.
Au zis ca au facut geometria pe cel mai performant sistem cnc din tara si ca masina e ok.
Am fost dupa aceea la un mecanic de cartier si a zis din prima ca am doua brate pe spate duse si asa a fost.
Cei de la Sildani sunt niste handicapati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa apelezi la un mecanic cu experienta care isi face treaba cum trebuie.Mecanicul te a vazut mai tânăr si te a cam fraierit.