| Claudia45 a întrebat:

era ceva zvon ca se poate da de permis de la 16 ani, dar poti sa conduci doar cu o persoana cu permis de peste câțiva ani in dreapta, e adevărat?
Adica eu fac 18 ani abia in decembrie și vreau sa ma înscriu la scoala de șoferi
după care sa dau sala abia când am 18 ani împliniți, asta esti chiar singura soluție?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e adevarat. nu exista in legislatia rutiera din Romania nicio prevedere legata de insotitor.

daca faci 18 ani peste 3 luni unde e graba?
te poti inscrie la scoala la 17 ani si 9 luni si cand faci 18 ani poti da examenele.

23 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Pai, daca implinesti 18 in decembrie, dupa ce termini scoala de soferi, care oricum dureaza 3 luni, cat o sa astepti?!?
1-2 saptamani?!?

cat despre 16 ani, nu e imposibil, sunt foarte multe tari in care e permis chestia asta, chiar era intrebarea: vin din Italia cu permis de scuter la 16-17ani, aici pot sa merg cu scuterul? iar raspunsul era cel putin interesant: legea spune ca NU ai voie sa mergi fara permis, si nu poti sa iei permis pana nu ai 18, daaaaaaar, politistii te verifica daca ai permis (care ai, de Italia, si e legal si in rrrominica), NU daca ai 18 (paradox legal... ca'n rrrominica)
TOTUSI, sa nu crezi ca "e posibil" te ajuta, la cat "chef de treaba" au politicienii, o sa ai 18 ani impliniti de muuuuuulta vreme pana dau ei legea astaa!

| suntserios a răspuns (pentru Bizon95):

De unde stii ca nu te verifica si de varsta?

| Bizon95 a răspuns (pentru suntserios):

Pai, asta e ideea
si de fapt, riscul, sa mergi cu un carnet de Italia
in teorie, daca te penalizeaza, poti sa castigi la judecata, pentru ca NU ai incalcat nici o lege, atat timp ca sunt doua legi care NU spun ca NU ai voie sa mergi pe strada cu scuterul sub 18, pentru ca practic au facut acoperirea legala indirect si nu explicit (nu poti sa iei carnet pana la 18 si nu poti circula fara carnet, nu spune EXPLICIT, nu poti circula pana la 18 chiar daca ai carnet legal, pentru ca considerentul e ca pana la 18 nu il puteai obtine)
viata bate filmul, iar uneori bate si legea big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce îți trebuie permis la nici 18 ani? Condusul nu e o joacă, zic să mai aștepți măcar 4-5 ani.

| Claudia45 explică (pentru anonim_4396):

Bai mai terminați va cu asta ca e prea tarziu
dacă e prea tarziu poate era și ilegal
ok?
sunt mii de oameni 18- 19 care au permis
ce avetiiii

| Claudia45 explică (pentru anonim_4396):

Nu iau permisul sa ma joc te asigur
îl iau pentru a ma deplasa
calmați va
păreți frustrați

| anonim_4396 a răspuns (pentru Claudia45):

Mă fețită, ai grijă cum ne vorbești. Îți dă omul un sfat și tu îl faci frustrat. Și eu tot de la 18 ani am permis, dar nu recomand oricui pentru că sunt mulți la vârsta asta care cum au luat permisul fac accidente.

| Claudia45 explică (pentru anonim_4396):

Am zis ca păreți frustrați
tu te ai făcut singur frustrat laughing))
sunt mai mulți cei de 20+ care fac accidente
?

| Raducons a răspuns (pentru anonim_4396):

Fetita e de bani gata, E fetita inca ai dreptate

| Claudia45 explică (pentru Raducons):

Mor cata frustrare laughing)))))))))))

| Raducons a răspuns:

Ai rabdare pana la 20 de ani, condusul asta nu e chiar o joaca, ieri un tip de 18 ani a accidentat pe cineva grav.Eu am facut la 22 de ani, a fost ok si am luat din prima.Deci nu te grabi.Ce vrei sa faci nu este posibil, adica nu poti sa faci cursul pe traseu si apoi sa ai sala peste doi ani, e o prostie

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

Eu am auzit de unul de 30 ani care a omorat vreo 4 oameni, si unul de 45 care a facut accidente cu victime, si unul de 53 si unul de 62, ba chiar unul de 22.

| Raducons a răspuns (pentru suntserios):

Sfatul meu e sa nu va grabiti, faceti scoala pana atunci si o sa luati mult mai usor examenul auto

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

De ce? la 20 ani inveti mai usor ca la 18?

| Claudia45 explică (pentru Raducons):

Dacă un incompetent a făcut accident asta nu înseamnă ca nu ar trebui sa mai de a și altii de permis
dacă și la 18 ani spui ca e prea devreme
la 16 ca in state ce mai zici laughing
pff
am doua surori care au dat de permis la 18 ani și l au luat
eu sunt ultima si as prefera sa nu astept după cineva sa ajung unde vreauwinking

| Claudia45 explică (pentru Raducons):

Eu nu am spus nimic de făcut traseul și după sa am sala? am impresia ca ai comentat unde nu trebuie

| Raducons a răspuns (pentru Claudia45):

E f devreme, mergeti la scoala intai

| Raducons a răspuns (pentru Claudia45):

Ai dreptate, am fost atent la altceva cand am scris, dar oricum nu merge.Si ce ar fi sa platesti scoala din banii tai, nu de la parinti.Te ai gandit că poate nu au.Te angajezi si o platesti cum am facut eu

| suntserios a răspuns (pentru Raducons):

Poate au, cine stie...

| Claudia45 explică (pentru Raducons):

Nu vreau sa par o nesimțita aici prin mesaje
anul asta am bacul
dar nu e numai asa
cadou de la parinti e o masina și scoala de șoferi
cred ca deja intri in alte treburi sau frustrări de a le tale laughing au bani
crede ma
cum au avut sa cumpere 4 mașini și sa plătească peste 4 scoli
asa au și pentru mine
te asigurwinking

| Raducons a răspuns (pentru Claudia45):

Foarte bine ca ai posibilitatea, numai sa nu faci ca Iorgulescu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raducons):

Bine spus.

| suiramvl a răspuns:

La 16 ani doar categoriile a1 si b1 si poti conduce singura