| Alepa a întrebat:

Merita sa iti pui gpl pe masina? Care sunt minusurile unei instalatii gpl?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Avantaje:
Principalul avantaj este preţul mult mai mic, atunci când vine vorba de efectuarea unui plin. Practic, preţul unui litru de GPL este la jumătatea unui litru de benzină.
O instalaţie GPL costă în medie 2500 de lei, iar investiţia se amortizează după aproximativ 10 mii de kilometri parcurşi.

Dezavantaje:
Scăderea puterii motorului cu 15% este principalul dezavantaj. Tot aici este de menţionat şi faptul că există şi mici diferenţe în ceea ce priveşte consumul motorului. Cam de 20%. De exemplu, dacă înainte maşina ta consuma 10 litri la suta de kilometri, să zicem, odată trecută pe GPL, ea va consuma 12 litri la suta de kilometri.

Un lucru de ştiut este faptul că instalaţiile GPL de generaţie veche reduc durata de viaţa a motorului. Asta pentru că benzina avea şi rol de ungere, pe când gazul este un combustibil uscat.

De asemenea, spaţiul din portbagaj va fi mult mai restrâns, dar asta depinde de capacitatea rezervorului de GPL pentru care se optează. Pe lângă asta vei fi nevoit să lipeşti un stiker în spatele maşinii pe care scrie GPL. Odata ce apare semnul pe maşină, nu mai ai voie să intri în parcările subterane. Motivul este uşor de înţeles. În cazul în care presiunea din rezervor creşte, o supapă specială va elibera gazele, iar gazele eliberate în interiroul unei incinte ar putea produce o explozie.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde de tine ce ai de gand sa faci cu masina, distanta lunga sau scurta si cum te impaci cu alimentarea la carburant daca ai bani sau nu

| Sofer a răspuns:

Daca faci multi km ii pui gpl. O butelie in locul rotii de rezerva sa nu ocupi spatiul din portbagaj.

| Daniel323 a răspuns:

Sunt la a 4 -a masina cu gpl.
Cu cea actuala am 410. 000 km si motorul nu consuma inca ulei.
Deci cine zice ca uzeaza prematur motorul mananca rahat.
Trage la fel de bine pe gaz.cine zice contrariul a auzit si el ceva de la un prieten care avea alt prieten cu instalatia reglata dupa ureche.
Consumi mai mult cu 10 % dar din cauza capacitatii calorice mai mici ale gpl-ului. Dar costa cu 60% mai putin.
Din cauza ca este mai greu decat aerul nu ai voie in parcari subterane.
In caz de scapari de gaze din cauza unei defectiuni, gpl - ul nu are unde sa se duca.
In niciun caz cum abera mai sus cel caruia i-ai dat funda ca vreo supapa ar deschide ceva. Nu exista nicio supapa pentru asa ceva.Rezervorul se umfla mai degraba decat sa elibereze gaz.
Exista o supapa care nu-ti permite sa-l incarci la capacitate maxima,

| Alepa explică (pentru Daniel323):

Mersi mult de raspuns

| Anonim0204 a răspuns:

1.Riscul (scazut) de a exploda butelia sau accident.
2. Butelia ocupa spatiu

| GabiAmza a răspuns:

Peste o vreme o sa ti se uzeze pistoanele