| rbnrubebn a întrebat:

mi-am cumparat o masina si am observat la anvelope in cartea masinii 215 50 r17 91w si eu am 215... 95w ar fi o problema? Si inca ceva imi mai nerge si 215 55r16...pot pune pe jentile astea care am acum 215 ..r17?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

1. Valoarea 91W e clasa de viteza la care face fata pneul. Trebuie minim 91W, tu ai peste, deci e foarte ok.
2. Daca ai jante de 16", intra doar cauciucuri R16, daca ai 17", intra doar R17.
Mai este si o valoare "J" a jantelor, aia e latimea lor, in functie de ea poti afla latimea minima si maxima a cauciucurilor pe care le suporta janta respectiva, si e recomandat sa te incadrezi in acele limite.
Uite un calculator al acestor caracteristici:
http://www.calcule.ro/Compatibilitate-Anvelope/Cu-janta.aspx
si altul: http://www.ralsianvelope.ro/calculator-dimensiune-anvelopa-echivalenta

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

91 Indicele de incarcare arata sarcina maxima pe care anvelopa o poate suporta la presiunea ideala precizata de constructor. In cazul indicelui 91, sarcina maxima de incarcare este de 615 kg/anvelopa. De aici rezulta faptul ca putem incarca cele 4 anvelope ale autoturismului cu maxim 2450 kg.
95 =670 kg pe anvelopa
v indice de viteza 240km/h
windice de viteza 270km /h

pe jante de 17 poti pune doar abvelope de 17.