| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a întrebat:

Bună TPU, părinții mei au un Audi A4, de vreo 10 zile nu l-au pornit și astăzi au vrut să-l pornească și nu făcea nimic, nu se pornea. Tata a încărcat bateria (acumulatorul) și acum radio-ul merge (înainte să încarce bateria nu mergea), dar de pornit nu pornește. Ce s-ar putea face, sau care ar fi problema? Un sfat vă rog.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateria trebuie incarcata complet (12-14 ore).
Daca nu porneste nici cu bateria incarcata, atunci sa apeleze la cel care i-a vandut masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pornit cu niste curent de la alta masina, daca o ia e praf acumulatorul si trebuie schimbat, daca nu alte probleme pe la partea electrica

| OldSoul a răspuns:

Cel mai probabil acumulatorul este foarte descarcat si timpul te incarcare este unul ridicat.

Recomandarea mea este sa inlocuiti acumulatorul, in prealabil puteti efectua o verificare a sistemului de incarcare pentru a nu intampina alte probleme.

| xerxes1 a răspuns:

Lasa- i pe parinti sa-si faca griji.Tu nici nu stii sa explici simptomele.
Nu porneste.Dar invarte electromotorul?

| nda a răspuns:

Daca merge radioul nu inseamna ca bateria e incarcata destul cat sa porneasca masina. mie mi s-a descarcat bateria si n-am mai putut s-o pornesc, dar aveam claxon, faruri, radio etc.
daca e sigur ca bateria e de vina, atunci sa incerce s-o porneasca luand curent de la alta masina, folosind niste borne / clesti, sau cum se numesc...
poate sa fie si electromotorul... atunci trebuie sa o impingi pana porneste si te duci cu ea direct la reparat.

| Alex007xD a răspuns:

Ce benzina baga parintii tai? Probabil s-au murdarit injectoarele.

| ImUnlord a răspuns:

Cred că e defect din fabrica. Trebuie dusă la service.