| jackie12345 a întrebat:

Pot pune peste un ulei 10w40 Castrol unul la fel dar Liqui Moly?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu, LM e alta compozitie si va deteriora motorul. Acelasi ulei trebuie bagat care are masina in momentul de fata pana se schimba complet.

| RB26DETT a răspuns:

Nu prea e recomandat sa amesteci uleiurile, cauta sa pui exact acelasi tip de ulei pentru a evita o posibila problema, sunt 2 marci diferite, castrol are 2 tipuri mari si late, edge si magnatec pe cand liqui are mai multe tipuri, unele cu bisulfura, altele cu nu stiu ce nebunii si risti sa provoci o reactie chimica dubioasa amestecand uleiurile si fie te alegi cu depuneri excesive, fie accelerezi uzura motorului, acum decat sa mergi cu ulei sub nivelul minim poti amesteca uleiurile daca au aceeasi vascozitate si aceeasi clasa ( A/B/C etc ) si totusi sa aiba cam aceeasi compozitie, sa nu difere mult dar asta doar in cazul unei urgente, dupa ce ajungi unde trebuie schimbi neaparat uleiul! Daca motorul masinii tale este cunoscut ca fiind mai sensibil la capitolul ulei atunci ti-as sfatui sa nu te risti, eu unul nu mi-as face cocktail de 2 uleiuri in masina decat daca as sti ca nu-mi pasa de ea si oricum urmeaza sa o schimb in viitorul apropiat.

| mihai69 a răspuns:

De putut, se poate.
Doar că nu e recomandabil, aditivii dintr-unul pot reacționa cu cei din uleiul făcut de alt producător cu efecte posibil neplăcute (coroziune de pildă, sau sedimentare etc.).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti pune si 5W40. Uleiurile nu prea fac spuma, se pot combina, mai ales ca majoritatea acum sunt universale pentru diesel/benzina. Se amesteca fara sa ai surprize.

| Frank51 a răspuns:

Da, poti amesteca orice marca atata timp cat e aceeasi vascozitate, 10W40 spre ex. Eu am pus si 5W40 peste 10W40(in masina surorii din greseala), si tot a fost ok, nu a facut spuma, performantele, consumul sunt aceleasi, dar sa eviti pe cat posibil sa amesteci categorii diferite de uleiuri.

| Sofer a răspuns:

În ce motor vrei sa pui 10w40? Eu am incercat sa amestec și nu s-a întâmplat nimic. Poți sa le combini.