| Adr696969 a întrebat:

Buna TPU, Pot să devin șofer dacă cu un ochi văd perfect iar cu celălalt ochi văd parțial (30-40% după spusele oftalmologului după control) sau îmi trebuie peste 50% la amândoi? ☹️
În prezent am 14 ani și urmează să îmi facă niște injecții foarte scumpe in ochi. Nu îmi voi recupera vederea în întregime la acel ochi niciodată din păcate.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Dr. Alexandru Dimitriu: „În prezent, se permite obținerea permisului de conducere pentru categoria A și B și persoanelor cu un ochi nevăzător. Cu alte cuvinte, dacă persoana are un ochi lipsă din cauza unui accident, dacă are deficiență vizuală mare sau este diagnosticat cu ambliopie, nu este un impediment în obținerea permisului dacă celălalt ochi este perfect sănătos. Asta în contextul legislației de astăzi. Ce va fi mâine, nu știu".

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca vei avea drept de sofat, neavand vizibilitate completa.
Dar, din cate profesii sunt pe lumea asta, tocmai la singura la care nu vei putea sa o practici, te-ai oprit?

| sierra1 a răspuns:

"Pot să devin șofer dacă...În prezent am 14 ani"

peste 4 ani revii și mai vorbim"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Iar a inteles Jassmina rau. Baiatul se referea la sofer nu ca meserie, ci daca poate sa beneficieze de permis de conducere pentru masina proprie.

| Adr696969 explică (pentru CodrutElian1990):

Da, la asta m-am referit.
?

| Yuoia a răspuns:

Nu. Daca nu ai vederea perfecta, nu poti.
Nici daca (sau mai ales daca) ai 50% la amandoi.
Daca te intereseaza pentru masina proprie, exista familia, exista mijloace de transport in comun. Nu toata lumea foloseste masina proprie.