| SweetGirl1303 a întrebat:

Recent mi-am cumparat o masina si pe spate a avut un sticker auto. Din pacate a fost luat cred ca de fostul proprietar. Si acum a ramas lipiciul ala întărit pe caroserie. Cu ce il pot scoate? Multumesc. Dau funda daca mai ajuta la vreo cevabatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cu diluant, sau benzina, eventual wd-40.

Bine, se zice ca diluantul ataca vopseaua, eh, eu am mai dat cu diluat pe vopsea, si nu are nimic, totul tine de cum e vopsit elementul, (bine, conteaza si diluantul in sine) daca e la spray, da, o sa se duca vopseaua, daca e vopsit bine, cu lac, si vopseaua intarita, nu se duce cu una cu doua.
Acum, nu-ti recomand sa folosesti diluant, e un risc pe care poate tu nu esti dispusa sa ti-l asumi.

Tot odata ai putea incerca si cu acetona.
Atentie mare si cu ce cureti aceea suprafata, pot aparea zgarieturi fine, pe cat posibil curata cu un material textil curat.
Eventual poti folosi si unghia sa indepartezi mai repede lipiciul.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu benzina.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu un spaclu de chit, si ceva spirt, benzina, sau aparat cu caldura/aburi. Pui spaclul inclinat (nu perpendicular) pe caroserie, si impingi usor lipiciul de margini, sa se ia cocoloase.
Daca masina e vopsita profesional, si nu cu spray, poti sa dai si cu diluant, ca nu va ataca vopseaua, e posibil doar sa ii ia foarte putin din luciu, in zona stickerului. Dar va fi mica diferenta.

| Edmonds2342 a răspuns:

Erau la Lidl soluții speciale de luat lipiciul lăsat de stickere

| Cosmina361 a răspuns:

Depinde de lipici, daca e ceva gen o eticheta pe borcan, merge cu ulei! laughing)