| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Buna TPU.Revin cu o intrebare. Daca as dori sa imi achizitionez un redresor auto dupa ce caracteristici ale bateriei ar trebui sa ma orientez: dupa V sau A?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bateriile auto - de regula - sunt de "12V" (in realitate, imediat dupa incarcare au 14.4V).

Redresorul incarcator trebuie sa incarce cu un amperaj de minim 10 ori mai mic decat capacitatea (in Ah) a acumulatorului (cu cat amperajul este mai mic, cu atat timpul de incarcare este mai lung).
De exemplu, o baterie de capacitate 45Ah se va incarca cu curent de maxim 4.5A.
Ca urmare, este bine sa-ti achizitionezi un incarcator cu ampermetru montat, cu curent de maxim 4.5A sau mai mic.

| sierra1 a răspuns:

Să scrie pe el (pentru baterii de) 12V

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După ambele, vezi ce scrie pe vechiul redresor daca ai avut vreodata, sau daca nu ai avut cere parerea cuiva care are redresor sa i ti spuna el, poti merge si la servisurile auto si intrebi acolo electricienii auto care cu asta se ocupă verifica baterii alternatoare.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dupa V, in primul rand. Pentru autoturisme ai nevoie de 12V.
Valoarea A e bine sa fie de la 5 in sus, dar nu conteaza foarte mult.

| spike22 a răspuns:

Sa scrie pe el redresor auto.
Este suficient.

| PompiliuDaniel a răspuns:

De 12 v. Eu l-am folosit sa-mi pornesc un fiat doblo 1.9 JTD cand i-a murit bateria.