| Anushka23 a întrebat:

Bună TPU.

Stie cineva de ce imi cârâie masina cand accelerez in vitezele de 2, 3,4,5?
La început se auzea doar in a 5-a, iar mai de curând au început si restul.

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Depinde de masina. Vezi ulei in cutie. De regula se duce rulmentul de presiune. Se scghimba chitul de ambreaj. Dae repet..depinde de tipul de masina.

| darrio2007 a răspuns:

Nu calci pedala de ambreiaj pana la fund.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca intra ok in viteze, si caraie in mers, atunci ambreajul nu are nici o treaba (si nici placa de presiune sau rulmentul), de vina este doar cutia de viteze, iar rezolvarea cea mai populara este inlocuirea completa, cu una mai buna, din dezmembrari.

| Moni_Moni_Si_Dani_1980 a răspuns:

99% ambreajul sau rurmentul cel mai sigur ambreajul e gata in momentul can pride pozitia ai ce nu-i place scapa si atunci caraie la treapta pot fi ambele oricum cand e gata ambreajul schibi tot chitul trebuie schimbat nu te mai tine mult te poate lasa can tie lumea mai draga depinde ce masina ai te costa de la 500 lei in sus cel putin (sfatul meu e sa iei nou nu second nu tin si e mult de lucru sau la service costa mult te tinu mult.)

| 1Dezaxat a răspuns:

Recomandat ar fi sa o duci prin service. Anual, chiar.