| jackie12345 a întrebat:

Sunt șanse sa mă respingă RAR-ul la noxe cu o Skoda fabia 2006 HTP 1.2?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Depinde cum stai cu catalizatorul

| Simpatic a răspuns:

Sanse sunt dar depinde la ce te-ai referit, daca masina este in regula NU sunt sanse, daca este contrariul da sunt sanse!

| antimulte a răspuns:

Asta depinde strict de masina, ai vreun dubiu asupra functionarii catalizatorului sau senzorilor? Ai martori aprinsi in bord? Oricum, ca sa fi 100% linistiti mergi la orice statie ITP si cere o verificare de noxe, te va costa cateva zeci de lei dar macar stai linistit. Am avut Fabia fix de 1, 2 HTP, e motorul in 3 pistoane... A fost luata de noua si nu am avut probleme cu ea la inspectii timp de 7 ani cat am tinut masina.

| jackie12345 explică (pentru antimulte):

Nu am nici un dubiu. Am fost cu mașina la un service foarte bun și le-am zis să o pregătească pentru RAR. A făcut ce trebuie dar a zis ca noxele nu poate sa le verifice ca nu are aparatura acolo momentan. Dacă ma respinge atunci va fi pentru noxe. Deși nu crede ca ar fi probleme... A zis ca după rar trebuie schimbat radiatorul și nu știu ce arc și încă ceva cu planetarele. A zis ca e aproximativ 1500 lei. Nu e puțin exagerat?

| jackie12345 explică (pentru antimulte):

Ce ulei de motor obișnuiai să pui?

| antimulte a răspuns (pentru jackie12345):

Dupa 80.000 km cu Castrol de reprezentanta am trecut si eu la pomul laudat Ravenol VMP USVO 5W30. Nicio diferenta in afara de pretul mai mare.

| Simpatic a răspuns (pentru antimulte):

Pai treci pe Castrol de la piata mare si ai sa vezi diferenta fata de Ravenolwinking si diferenta va fi in rau nu in bine, probabil pana acum Castrolul ce-l puneai chiar era de origine, insa cel din comert culmea nu e!

| antimulte a răspuns (pentru Simpatic):

Nu mai am masina de cativa ani, incercam sa ajut din experienta avuta cu ea.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu astept cand se vor respinge TOATE masinile care polueaza cu mai multe noxe decat un fumator. tongue

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Mai tu esti sustinatorul masinilor electrice, dar si alea au litiuwinking

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Eu sunt sustinatorul mersului pe jos, cu bicicleta sau cu cai /carute.
Nici unul din acestia nu polueaza, chiar dimpotriva: ingrasamintele cailor (balegarul) chiar ajuta natura.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

laughing

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poti merge la o statie itp de cartier, sa platesti separat un test de noxe (e vreo 50 de lei). Afli acolo daca va trece, sau nu.
Pune filtre, ulei si bujii noi, benzina premium (98-100).

| Frank51 a răspuns:

De ce crezi asta?