| Gabitzuu12334 a întrebat:

Buna TPU vreau sa dau de permis de moto si pot sa dau acum ca am 15 ani si in octombrie fac 16 oare de pe acum pot sa dau?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate.
Varsta minima, pentru obtinerea permisului de conducere de categoriile AM (pentru moped) si A1 (pentru motociclete de pana la 125 cmc) este de 16 ani. Doar scoala de conducere o poti incepe de la 15 ani si 9 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Scoala o poti incepe cel mai devreme la 15 ani si 9 luni, examenele doar dupa ce implinesti 16 ani

| Gabitzuu12334 explică (pentru suntserios):

Dar la masini pot?

| suntserios a răspuns (pentru Gabitzuu12334):

Nu poti da examene la nicio categorie pana nu implinesti varsta legala pentri respectiva categorie

| Annamaria21 a răspuns:

Poti face scoala acum si traseul il dai după ce faci 16 ani

| suntserios a răspuns (pentru Annamaria21):

Ei da?

| Annamaria21 a răspuns (pentru suntserios):

Nu poate da examenele, dar scoala poate sa o faca.

| Gabitzuu12334 explică (pentru Annamaria21):

Si daca nu dau examenele pot sa iau permisu fara examene?

| Annamaria21 a răspuns (pentru Gabitzuu12334):

Pai faci scoala acum, examenele le dai când implonesti 16 ani si după iti iei permisul

| suntserios a răspuns (pentru Annamaria21):

Nu poate faci nici scoala pana in iulie. mai citeste codul rutier inainte sa dezinformezi lumea

| Vlad_Stan_2001 a răspuns:

Poti dar trebuie sa trebuie pricepi big grin