| EmilTraian95 a întrebat:

vreau sa imi cumpar prima mea masina si nu stiu cam ce sa aleg vreau ceva ce consuma putin nu foarte scumpa si sa aiba caroseria sedan/berlina. Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ceva mai multe specificatii / asteptari de la masina probabil ai indemna mai multa lume sa te ajute. big grin
Dau si eu cu parerea.

De exemplu un buget aproximativ asa, sa fie diesel / benzina, daca este de luat in seama locul pentru picioare din spate, etc.
O masina cinstita, comuna, si fiabila (din citite doar) ar fi skoda octavia. Si o poti tuna cat vrei tu de mult.

| EmilTraian95 explică (pentru anonim_4396):

Pai sunt dispus sa dau maxim 3500 de euro pe ea. sa fie pe benzina cu tractiune pe fata de preferat si usor de intretinut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmilTraian95):

In pretul respectiv, ca benzinare ar intra masinute cam de prin 96-03, asta cel putin din grupul volkswagen.
Un audi a4 b5 cu motor de 1.6 sau 1.8 (ii mai auzeam pe unii ca laudau motorul respectiv de 1.8) s-ar incadra, la fel si un passat de prin 2001-2003 cu aceeasi gama de motorizari pe benzina 1.6 si 1.8. Dar desigur. consumul te cam arde in oras. :D
Rezultatele de mai sus le-am gasit pe autovit.
http://www.autovit.ro/......a/benzina/

Cand gasesti un anunt bun (si la alta marca) fa-ti un cont pe forumul monomarca specific (cum ar fi daca vrei passat, te duci la vwforum, daca vrei audi -> clubaudi si tot asa) si poti posta acolo linkul, iar acolo te ajuta baietii cu sfaturi si pareri mai profesioniste. :D

13 răspunsuri:
| EmilTraian95 explică (pentru Sofer):

Am deja o dacie, eu vreau ceva pentru tunning.

| Sofer a răspuns (pentru EmilTraian95):

O sa caut maine ceva. dar pentru tine conteaza marca sau doar sa fie berlina?

| Mayar a răspuns:

Volkswagen Polo - are consum mic, e sprint foarte bun. E cea mai buna masina pentru oamenii obisnuiti, nu cei care ai bani cu nemiluita. E economic, prinde viteza, caroseria e destul de buna, nu te omoara caroseria cand te dai peste cap cu masina + a castigat in 2010 - Cupa "Masina Anului"
Uite specificatii tehnice : http://www.auto-data.net/ro/?f=showSubModel&modeli_id=888
Istoric : http://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Polo
http://www.tpu.ro/......nta-e-mai/

Bafta!
Sa nu iti iei Pegeot, Renault sau Opel! Nu sunt bune + Opel nu are sprint cum trebuie. REstul... nu sunt bune.
Skoda e buna, de exemplu, sau bmw, etc, dar sunt scumpe, la fel si piesele si consumul.
Deci asta e cea mai potrivita masina!

| EmilTraian95 explică (pentru Mayar):

Nu pot sa imi iau polo vreau ceva cu caroserie berlina ca sa pot sa ii pun spoilere sa o tunez etc. cum as putea tuna un polo si sa mai arate si ok?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Logan Diesel 1.5 dCI

| LTAA a răspuns:

Un Aixam SH.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O masina echilibrata are 1400-1600 cm cubi.
Cele cu motor mic pe o caroserie identica pot chiar sa consume mai mult.
Dieselul pe langa zgomotul de tractor este o masina destul de alergata.
Cine o vinde in general vrea sa scape de ea.
Multi samsari pun aditivi in ulei ca sa nu mai dea gaze pe la buson cat sta cu ea in targ.
Gasesti masini cu 400.000 dati la 160.000.
Ia-ti ceva pe benzina dar da fie neaparat cu ABS si aer conditionat.
Ajuta enorm.

| Gabriel_Marius_1994 a răspuns:

Daca vrei ceva cu consum mic ia un TICO/MATIZ daca vrei ceva un mic mai fain ia un peugeot 307 sau logan
TICO/MATIZ le gasesti intra 150-2000e
307 1300-4000e
Si logan de la 2000e in sus mie mi se pare cel mai fain MCV-u de la DACIA sper ca te am ajutat laughing

| Anonimul2353246 a răspuns:

Ia-ti o dacie e cea mai buna

| razvan_3429 a răspuns:

O masina frumoasa, "nervoasa", consum mic, etc..la un pret de 8000-9000 de euro poti sa iti ei un bmw e90 din 2005 sau 2006, sper ca te-am ajutat.