| AestheticPerf a întrebat:

Vreau sa imi iau un aparat de masurarea grosimii a vopselei, ma gandesc ca o sa imi fie util cand merg sa verific o masina pentru mine sau pentru prieteni. Stiu ca grosimea difera in functie de culoare si chiar de producator, exista vreun site unde as putea gasi culoarea, poate si producatorul si mai important cati mm are vopseaua respectiva? Gen negru atatea mm, rosu...atatea mm, galben...atatea mm, etc, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca vopsitor: sub vopsea pot fi si 3 straturi de fuller, din fabrica. Alea pot fi foarte groase, fata de vopsea. Iar unele masini au retete de culoare cam asa: 2x straturi de baza, 3x culoare, 2x liant, 3x lac. Nu vorbim de vopsea lavabila.
Cu aparatul ala poti compara grosimea de pe un element pe altul, ca sa verifici daca s-a revopsit separat ceva, sau daca exista chit pe undeva.
Daca nu stii nimic despre industria auto, aparatul ala o sa-ti fie 100% inutil.

1 răspuns:
| JUNNKiE47 a răspuns:

Nu există un asemenea site sau nu am înțeles eu bine întrebarea, variază foarte mult grosimea.