| AestheticPerf a întrebat:

Vreau sa imi recomandati o masina fiabila in bugetul de 3000-4000 Euro. Ceva diesel pana in 2000cm3 sau benzina pana in 1800cm3. M-am gandit la un audi A3 1.9 sau 2.0 TDI 2006 sau BMW 318D sau 320D 2006 ( sau am mai gasit unul din 2009 cu ceva mai multi kilometri ). M-am mai gandit si la Golf 4, dar parca as lua altceva. Mi-ar placea sa imi spuneti de care motorizari sa ma feresc sau sa imi dati alte recomandari chiar. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Golf 4 in buget de 4000e? Cu restul de 3700, ce faci? rolling on the floor
Mergi pe A3 1.9 daca iti place, e masina destul de buna. 2.0 TDI e de evitat, e motor problematic.
BMW-uile nu le cunosc prea bine, nu ma bag sa dau sfaturi, am vazut doar ca sunt foarte comode (e46 si e90), dar complet nepotrivite iarna.
Ford Focus 1.6 TDCI mai e o atractie la bugetul tau, e motor reusit, daca iei varianta de 90cp nu are nici DPF, iar caroseria e foarte ok, suspensia e foarte buna, spatiu ai mai mult decat in A3 sau Golf.
Daca vrei pe benzina, Renault are motoare foarte bune, poti sa te uiti la Megane.
Ar mai fi Astra H de banii tai, poti alege linistit orice motorizare, ca toate sunt bune, dar vezi daca ti-e ok confortul din ea, ca mie mi s-a parut ceva de genul Golf 4, adica pe langa subiect.

2 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Singura mașina care îmi vine în minte, are consum mic, motor mare, de 2.0, diesel, spațios, 7 locuri, e Volkswagen touran, e confortabil, plăcut, trage bine motorul, nu ai probleme cu el, si preferabil sa iei din 2010 sau 2011, nici 2009 nu e rău. Kia iar produce mașini bune, dar recomand touran

| Learoyd a răspuns:

Cauta un golf cu 1.9 tdi 131 cp si nu o sa ai probleme. Passat 2004 1.9 tdi, motoarele 2.0 nu prea sunt bune, decat cele dupa anul 2008 asa.Cauta un A4 cu 1.9 sau daca vrei benzina, 1.8 T sunt foarte puternice, 1.6 tsi mai sunt bune. Skoda Octavia, vw bora cu ALH.