| Renato_Turcu_1989 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o masina ideea este ca am un buget limita pentru achizitionarea ei, deci nu o sa am bani sa o inscriu imediat pe numele meu vreau sa fac un contract v-c dar in talon sa ramana numele fostului propietar fara a scrie instrainat catre. Ce riscuri imi asum sau daca asigurarea despagubeste in caz de accident si cum o pot inrenoi metionez ca nu o pot inscrie imediat pe numele meu doar peste cateva luni. Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Nu este nici-o problema! cand te hotarasti sa o inscrii pe numele tau, mergi la aceiasi birou, si refaci actul de V-C cu data la care mergi acolo, dar nu trebuie sa-l pui pa vanzator sa scoata certificatul fiscal pana nu te hotarasti s-o inscrii pe numele tau.

| Renato_Turcu_1989 explică (pentru onasis1961):

Aha am inteles multumesc foarte mult chiar mi-a fost de ajutor dar rca-ul despagubeste in caz de accident si cum il pot inrenoi

| onasis1961 a răspuns (pentru Renato_Turcu_1989):

Da! Despagubeste.Iar asigurarea o faci tot pe numele vechi.

| suntserios a răspuns (pentru onasis1961):

Nu e chiar asa cum spui tu. odata realizat un act de vanzare cumparare ai obligatia sa incrsii masina pe numele tau in maxim 30 zile.

art 11 alin 10 - OUG 195/02

(10) Proprietarul sau detinatorul mandatat al unui vehicul este obligat sa solicite autoritatii competente inscrierea in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare a oricarei modificari a datelor de identificare a vehiculului respectiv sau, dupa caz, ale proprietarului, in termen de 30 de zile de la data la care a intervenit modificarea.

Art. 101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a carui valabilitate a expirat;
2. Abrogat;
3. conducerea unui autovehicul de catre o persoana cu domiciliul in Romania care nu a preschimbat permisul de conducere obtinut in alt stat, in termenul prevazut de lege;
4. neindeplinirea obligatiilor de preschimbare a certificatului de inmatriculare sau de inregistrare a autovehiculului ori remorcii in cazurile prevazute de lege;

6 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Daca nu o treci acum pe numele tau s-ar putea ca Doamne fereste sa te prinda fara rovinieta sau ca depasesti limita legala si amenda ii ajunge celui de la care ai cumparat masina!

| Renato_Turcu_1989 explică (pentru RB26DETT):

Chestia e ca de aia am intrebat de rca pentru ca nu sunt un om care sa nu-mi platesc darile la stat iar despre amenda vreau sa vb cu cel de care cumpar masina sa avem o relatie mai asa daca se intampla ceva sa ma sune..nu am zis ca nu o sa-mi platesc rovinieta sau rca doar ca la cat costa inscrisu masinii pe care vreau sa o cumpar 1350 de euro si ea e toata 2100 laughing deci?

| RB26DETT a răspuns (pentru Renato_Turcu_1989):

Pff, naspa, ai putea sa o lasi pe numele lui daca il cunosti si nu stiu ce, dar totusi, costa cam mult! wow!