| DjSannan a întrebat:

Buna tuturor am o intrebare,stau la casa si curtea este comuna,mai sunt doua familii. Casa mea este chiar la drum. Deci in fata casei mele este trotuarul si drumul public pe care nu sunt marcate parcari,deci trotuar si drum public,intrebarea mea este urmatoarea si eu si vecinul avem masina,lungimea casei la drum nu este asa lunga astfel incat sa incapa doua masini parcate,daca parcheaza doua masini atunci blocheaza poarta de intrare, acum vine intrebarea cineare dreptul de parcare in fata casei mele eu sau vecinul

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aveti acelasi drept sau nu de a parca, este proprietate publica si n-ai un drept special chiar daca este in fata casei tale.
Doar daca ai inchiria locul ai avea dreptul de a parca si nu ar avea drept vecinul.

| darrio2007 a răspuns:

Lungimea casei nu este asa lungă. Dragut!
Ambii aveti dreptul la parcare.Prin intelegere amiabila.

| KodrutZ a răspuns:

O bagi pe poarta si o tii in curte. Daca e fix la drum, fie ca parchezi tu, fie ca o face vecinul, blocati aiurea. Politia ce zice? Vecinul ce zice?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe trotuar, nici unul nu are dreptul de a parca, decat daca exista indicator in acest sens, si ramane spatiu de cel putin 1m pe langa masina, sa aiba pe unde trece pietonii.
Cat despre 'dreptul' de a parca in fata casei, te intelegi cu el. Inventati voi o pozitie in care sa parcati amandoi, ca sa nu va incurcati.
Eu stau la bloc, si am un vecin (care mi-e si prieten/client), cu o buburuza de juma de metru, care tot timpul ocupa locul meu si inca unul... Pana cand am lasat-o cu oglinda lipita de a lui, si a trebuit sa faca manevre de 20cm fata-spate (scenariul s-a repetat in mai multe zile, ca nu s-a prins din prima).
Voi ar trebui sa folositi curtea pe post de parcare, iar in cazul asta, nimeni nu ar trebui sa parcheze in poarta.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Este dreptul tuturor!
Asa cum si curtea este bunul tuturor...
Trotuarul este un bun public!
O zi buna happy

| johnnny123 a răspuns:

Atata timp cat nu este un loc de parcare platit, acolo poate parca oricine: tu, vecinul sau oricine altcineva (cu conditia sa nu existe interdictie de parcare si sa nu ingreunati traficul).

Faptul ca este in dreptul curtilor voastre nu va da absolut niciun drept asupra acelui spatiu. Proprietatea voastra se termina la gard, nu se extinde nici un centimetru dincolo de el.

| DjSannan explică:

Se pare ca unii nu au inteles cum e cu parcrea pe trotuar si strada,pe strada care stau eu dupa cum spuneam sunt doar case,unii au gard la drum altii au doar poarta si usa la curte,cum se intampla la mine,pe strada care stau eu mai la mijlocul strazii este marcat loc de parcare, pentru ca acei oamnei au cerut asa ceva in fata casei lor, si poate vi se pare ciudat dar parcarea din fata casei lor e jumatate pe drum jumatate pe trotuar asa e aici la noi in oras, in curte nu se poate parca pentru ca e cam ingusta, incape o masina dar cam greu treci de ea daca vrei sa intri

| ChrystianSandu a răspuns:

Niciunul este trotuar. Altceva?

| DjSannan explică (pentru ChrystianSandu):

Pai trotuar dar multi de pe strada isi parcheaz masinile in fata casei lor ca doar acolo stau e o strada cu case doar, nu sunt blocuri

| ChrystianSandu a răspuns (pentru DjSannan):

E ilegal ceea ce faci, daca vine cineva si iti avariaza masina, un pieton, nu ai ce sa ii faci, practic al avea dreptate sa ti-o avarieze, ai ocupat strada.

| mihairad a răspuns:

Este spatiu public, poate parca oricine. In curand o sa se ridice masinile de pe trotuare.