| Bububyby56 a întrebat:

O sa trec direct la subiect, am aprox. 2 săptămâni de cand am luat permisul de conducere. Cand am dat examenul am luat pastile pentru calmare pentru a putea conduce linistită si sa ma concentrez. Însă de cand am obținut permisul nu am mai luat pastile pentru ca am crezut ca la ore si la examen eram stresata din cauza politistului/ instructorului, însă vad ca problema persista si acum. Nu conduc foarte bine poate chiar mai rau ca la orele de conducere pentru ca am emotii foarte mari si nu ma pot concentra la ce trebuie sa fac. Ce sfat imi dati sa pot avea mai multa incredere in mine? Eu cred ca incep sa sufăr de o depresie deoarece mereu imi fac filme in cap si am o stare de anxietate ..trista. Sunt dezamăgită de mine pentru ca nu am incredere si nu sunt stăpână sa ma urc la volan sa ma duc unde vreau, cand vreau. Voi cum ati fost la început? Tot asa sau am eu o problema? Cum sa am mai multa incredere in mine? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| laeimbrea a răspuns:

Încearcă să nu te grăbești cand conduci, să fii atentă si calma, dacă mergi încet nu se intampla nimic. happy

Si mie imi era teamă la început, am mers vreo 2 saptamani cu tata in partea dreapta iar după m-am obisnuit si am prins încredere.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Frica e fireasca, doar inconștienții nu o au. Dar va trece cu fiecare nou km parcurs. Condu zilnic si in cel mult o luna te vei simți stăpâna pe situație.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu toate ca am condus multisor fara permis, si nu prin parcare, dupa scoala de soferi aveam si eu emotii la primele iesiri in trafic. Asta pentru ca am avut un instructor foarte bun, care mi-a descoperit multe greseli, si avea mereu ceva de zis. Fara el nu ma simteam in siguranta, insa mi-am dat drumul repede, fiind totusi familiarizat cu condusul.
Iti recomand ce am facut si eu: seara, cand deja se lasa intunericul, alege-ti un traseu simplu, fara prea mult trafic, pe unde sa te plimbi relaxata, cat de incet vrei. Opreste in zone dragute, scoate un amic la o 'barfa' pe langa casa lui. Fa-ti iesirile placute, si te vei obisnui sa mergi cu masina.
In trafic vei fi stresata o perioada, asa ca evita-l, pana cand te obisnuiesti cu masina.

| Sofer a răspuns:

Sa incerci sa conduci cu un prieten poate iti reda increderea sa poti conduce linistita.