| daniel1202 a întrebat:

Buna, va deranjez cu o problema daca se poate: un scuter piaggio nrg mc4, 49cmm, pornește foarte usor la automat, sta la relanti, dar are o problema se turează pana la 7000 ture / 45 km si asta daca il accelerez treptat, dupa care daca mai accelerez se îneacă, daca il turez la maxim din prima la fel, i-am curățat carburatorul, am încercat sa il reglez dar orice as face aceas treaba, bujia neagră. Orice sfat e bine venit. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, nu ai treaba cu benzina, carburatorul se regleaza cu motorul cald intotdeauna, daca bujia e neagra inseamna ca ai amestecul prea bogat, incearca sa reglezi nivelul din carburator de la plutitor, dar nu iti recomand sa umbli daca nu stii, roaga pe cineva care se pricepe sa te ajute, degeaba reglezi aerul si benzina de la suruburi fara sa reglezi nivelul din carburator, succes

| daniel1202 explică (pentru DaniTDCI):

Salut, am reglat si in carburator am pus pe toate pozitiile saiba de la cuiu ponton dar exact aceas treaba. mersi

| NRazvan a răspuns:

Poti incerca sa-i schimbi benzina, baga una mai de calitate. Poti incerca in prima faza cu 2 litri sa vezi daca merge.

| daniel1202 explică (pentru NRazvan):

Am scos benzina veche inainte sa curat carburatorul si am bagat proaspata.pus filtru nou de benzina...nimic nou