| Alex5alex a întrebat:

Buna va rog mult sa ma ajutați sa fac cea mai buna alegere, sunt iubitor si pasionat de mașini si vreau sa achiziționez o masina dar nu știu care varianta este cea mai buna si de acea apelez la voi si aștept o îndrumare sau sfat bun pentru a face o buna alegere modele sunt 2005-2010 pe benzina :
-Mercedes benz S600 L
-Mercedes benz s500L 7G TRONIC
-Mercedes benz s500 L
-Mercedes s500 L 4 MATIC
-Mercedes s500L 4MATIC 7G
-Mercedes s500 7GTRONIC
aștept cele mai bune sfaturi răspunsuri si îndrumări si idei pentru cea mai buna alegere si bine înțeles cel mai bun răspuns primește FUNDA!

7 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Aruncă un ochi aici: http://www.auto-data.net/ro/?f=showSubModel&modeli_id=1394

Acolo găseşti toate informaţiile despre aceste modele, le compari singur după preferinţe. Ceea ce preferam noi nu este identic cu ceea ce preferi tu.

Dar ca să nu te las în vânt, îţi propun S600L fiind cea mai puternică dupa seria AMG, "aproape identică". Dacă este cum ai spus că banii nu sunt o problemă poate te gândeşti şi la un AMG? Nu ştiu... Baftă la alegere!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciuna, e aberant sa iei o masina sh cu un asemenea motor. Din banii de achizitie si de intretinere iti iei o masina premium cu un motor decent pe care chiar o vei putea intretine

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Adica nici n-ai ajuns la prima masina, si te gandesti ca "ar fi dragute" alea? laughing
Revino cu picioarele pe pamant!
In Romania, trebuie sa fii oleaca de "boss", ca sa iti permiti un w211 E270 CDI. Ce ai enumerat tu acolo, sunt deja masini care consuma 1000euro/luna doar in combustibil.
Nu mai vorbim de impozitul anual, care dupa mintea mea se apropie de 2000 euro.
Iar service-ul la o asemenea masina...
De curiozitate, cu ce te ocupi?

| TrăieşteClipa a răspuns:

500 inseamna 5000 de cm cubi nu 500 cum ai fi tentat sa crezi.
Unul care isi cumpara asa ceva stie de ce si nu cere pareri aiurea.

| paulpaul25 a răspuns:

Pai trebuie sa ne dai mai multe detalii, ca sa-ti putem recomanda ceva anume. In comparatia de fata nu exista, ca una e mai buna decat alta, ci difera in functie de nevoile fiecaruia.

Niste detalii bune ar fi, cam cati km faci pe an, unde va circula cel mai mult masina asta, lucruri de genu.
Am vazut ca ziceai mai jos, ca banii nu reprezinta neaparat o problema, si ca iti permiti o masina din clasa asta. Eu cred ca daca lucrurile stau in felul acesta ar trebui sa faci un pas in fata, sa te uiti spre o alta clasa de masini. Ca de exemplu un Bentley.
Intretinerea o sa fie similara cu a unui S cu motorizarile respective, dar este oricum altceva, plus de aia e o masina mai exclusivista, are o anumita prestanta si intoarce toate capetele pe strada. Si presupun ca asta vrei, avand in vedere ca te uiti la S600 si S500.
Adevarul este ca un S la nivelul respectiv este o masina pentru persoana care sta in partea din spate dreapta, o persoana care vrea sa ajunga din punctul A in punctul B intr-o masina premium in care concurenta e rarefiata, vrea o masina care sa fie discreta dar totodata speciala. Si comparand S600-le cu un S320 spre exemplu. Oricum deja ne-am mutat atentia de la masina la proprietar.
Un Bentley Continental de exemplu. Iti gasesti unul in mintile lui in Germania, eventual iti poti lua chiar cu garantie si ai o certitudine ca ai luat o masina corecta. Este o masina care iti ofera alte senzatii si o alta atitudine.
S - Class-ul este orientat pe mai mult pe partea de confort, de la design-un cuminte pana la interiorul dotat cu scaune cu diferite tipuri de masaj. Normal ca un S600 sau S500 va fi un monstru, o versiune extrem de potenta, dar este oricum o masina de dimensiuni mari, este destul de greu sa traiesti cu ea intr-un oras aglomerat, pentru ca orice ai face si oricat ti-ai planifica nu o sa ai mereu locul tau de parcare rezervat.

Nici nu mai conteaza neaparat ce alegi intre variantele alea, masina oricum va fi la superlativ, dar mare grija cand o cumperi, verific-o bine. Cel mai bine ar fi sa intri sa-ti faci cont pe un forum dedicat Mercedes Benz, si sa vezi la ce trebuie sa te uiti cand o cumperi.
Oricum, o spun si eu la randul meu. Ca sa te bucuri cu adevarat de o asemenea masina, trebuie sa mai ai in cont cel putin inca odata valoare masinii, bani dedicati ei.

| Alex5alex explică:

Știu ce înseamnă capacitățile cilindrice si NM si tracțiune si cai putere si toate cele dar voiam niște păreri care sa ma ajute nu sa ma judece, si am varstra de 32 ani si nici de cum nu sunt la prima masina poate daca ma gândesc sunt la vreo a 20cea masina de când am 18 ani asa ca nu judecați alte detalii ne importante va rog judecați un răspuns bun si un sfat bun va salut cu respect aștept păreri de la oameni statut respectuos nu pe toți bosulica cu cazane in ograda

| Alex5alex explică:

Ok hai sa zicem ca nu m-am pronunțat eu bine treaba e in felul următor sunt o persoana de 32 ani cu stare fara probleme financiare ( am destul pentru pasinea auto de orice nivel Lux sport sau scumpă etc ) asa ca nu asta este problema care o luați voi problema e cea care am pus-o mai sus in întrebare daca puteți sa imi dați o informație buna cu + sau -, despre modele de mai sus sa pot sa știu care este cel mai bun model din cele care le-am menționat si nu este vorba daca o masina este SH sau noua contează sa fie ce îmi place si ce vreau sper ca m-am facut înțeles, sper sa primesc răspunsuri de la un adevărat pasionat auto si cu cunoștințe bogate in categoria auto -moto nu de la judecători care nu ma ajuta, sau poate am greșit categoria si asta este categoria tataaeee da sfaturi auto