| talossmn a întrebat:

Buna,va rog sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea situatie : o parcare intre blocuri, din care nu pot iesi sau intra doua masini simultan, drumul fiind prea ingust ( masini parcate de o parte si trotuar cu stalpisori de cealalta parte ) pentru ambele. Cine are prioritate cand cele doua masini se intalnesc la jumatatea drumului? Cel care intra sau cel care iese? Sau altfel spus, cine are obligatia de a efectua mersul inapoi?

Va multumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel care intra are obligatia sa dea inapoi, ca sa-l lase pe cel care iese, sa iasa!
In principiu, asemena drumuri, au un singur sens de drum, unic, care ar trebui respectat.

| talossmn explică (pentru Violleta2022):

Drumul nu are nici un indicator, nu este un drum cu sens unic. Are doua benzi foar ca pe o banda sunt parcate ilegal masini.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel care intra trebuie sa dea prioritate.