| ChristianAn a întrebat:

Bună!
Vreau să achiziționez o mașină din RO și nu prea știu care sunt pașii. Am citit despre contractul de vânzare-cumpărare, dar trebuie făcut la ceva notar? Sau doar completat?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu, mergi cu cel care vinde masina la un birou de acte auto si te invata cei de acolo ce sa faci. Nu cumperi decat de la proprietarul din acte, nu lua de la intermediari care nu pot elibera certificat fiscal.
Procura de la notar ai nevoie doar daca tu cumperi in numele altcuiva sau cand vinzi pentru altcineva, cand reprezinti pe cineva in vanzare-cumparare.
Pentru detalii mai complexe de atat informeaza-te de la birou de acte auto din judetul de unde cumperi masina, iti vor spune cei de acolo pe scurt ce trebuie sa faci, care e procedura, cum e cu inmatricularea etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se face nimic la notar.
contractul de v-c se face intre tine si vanzator in 5 exemplare semnate de voi.

cu contractul vazantorul merge la sectia lui financiara si scoate masina din evidenta lui.
dupa asta cu contractul stampilat de sectia lui financiara mergi la sectia ta financiara sa iei masina pe numele tau.

dupa procedurile astea faci dosarul si te programezi la politie pentru transcriere,

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la un birou de acte auto cu vânzătorul. Acolo îți vor face contractele de vânzare cumpărare și fișa de înmatriculare. Te și îndrumă, știind pașii.
Apelând la ei, știi sigur că ai actele ok.
După ce semnați contractele și fișa de înmatriculare, merge vânzătorul la primăria de care aparține, vizează toate contractele și fișa, își păstrează un exemplar de contract, iar restul ți le dă ție.
În continuare mergi la primăria ta pentru a o înregistra și a viza fișa de înmatriculare (atenție ca viza să fie în luna curentă înmatriculării), plătești la CEC ori poștă o chitanță pentru certificat de înmatriculare, închei o poliță RCA în vederea înmatriculării și faci programare la ghișeu pe www.drpciv.ro
De la fostul proprietar, pe lângă contracte și fișă, trebuie să primești: carte identitate vehicul, certificat de înmatriculare, copie după actul lui de identitate.